Štrajk glumaca u Holivudu će uticati na vaše omiljene filmove i serije
Povratak na staro neće biti jednostavan, a neko će morati da popusti
Holivud je u pravom haosu, budući da je 160.000 glumaca koji pripadaju organizaciji stupila u štrajk, pridruživši se više od 11.000 članova Udruženja pisaca Amerike koji su u štrajku od 2. maja.
Naravno, odmah se postavlja pitanje šta će se desiti sa filmovima i serijama.
CNN je u svom tekstu dao objašnjenje.
Priprema za duge staze
Neki filmovi su već gotovi, naravno, kao što su "Barbi" i "Openhajmer", i spremni su za bioskope. I, poput proizvođača automobila ili drugih proizvođača koji bi mogli da pokušaju da naprave dodatni inventar pre rokova za štrajk, neki servisi za striming su se pripremali za ove štrajkove praveći zalihe novih filmova i serija za lansiranje.
"Morali smo da pravimo planove za najgore. I tako imamo prilično snažnu listu izdanja koja će nas odvesti u dugo vremena", rekao je ko-izvršni direktor Netflixa Ted Sarandos u aprilu, neposredno pre početka štrajka pisaca.
Ali taj niz novih serija polako se smanju
Podaci iz filmskih dozvola u Kaliforniji pokazuju da je proizvodnja većine emisija i filmova već zaustavljena zbog štrajka pisaca. Iako filmovi obično imaju scenario u ruci kada počnu da snimaju, revizije i izmene znače da je pisac obično potreban dok produkcija traje.
Sada kada glumci takođe štrajkuju, većina preostale produkcije će se zaustaviti. Izuzetak će biti nezavisni filmovi koji nisu povezani sa jednim od velikih studija.
Jedna grupa televizijskih serija koja će nastaviti da proizvodi nove epizode su tradicionalne dnevne sapunice. Autori tih emisija obično nisu sindikalni, a sindikalni glumci rade po drugačijem ugovoru od onog koji je istekao u sredu.
Ali većina drugih aktera će prestati da radi čim vladini odbor sindikata izglasa da stupi u štrajk kasnije u četvrtak. Redovni članovi već su glasali sa 98% za odobravanje štrajka.
Glumci neće davati publicitet za filmove koji se prikazuju, uključujući pojavljivanje na crvenom tepihu na filmskim premijerama ili davanje intervjua na podkastovima. Naravno, štrajk pisaca je odmah zaustavio nove epizode američkih kasnovečernjih serija, tako da je prilika za takvu vrstu publiciteta već bila ograničena.
Koliko dugo će štrajk trajati?
Ono što nije jasno je koliko će ovo trajati. Neki u industriji se nadaju da će, pošto su pisci i glumci u isto vreme, to izvršiti pritisak na studije i striming servise da poboljšaju svoje ponude i da se svi vrate na posao pre nego kasnije. Poslednji put kada su pisci i Udruženje filmskih glumaca, preteča SAG-AFTRA, štrajkovali u isto vreme 1960. godine — tako davno da je Ronald Regan bio predsednik SAG-a koji je vodio taj štrajk.
Ali svi se slažu da industrija prolazi kroz neviđene promene jer se načini na koje javnost troši brzo menjaju, a sa njom se menja i ekonomija.
Izvršni direktor Diznija Bob Ajger izgleda nije sugerisao da će biti rešenja u bliskoj budućnosti, u komentarima u četvrtak ujutro.
„Oni dodaju niz izazova sa kojima se ovaj posao već suočava, a koji su, iskreno govoreći, veoma ometajući. Morate biti realni u pogledu poslovnog okruženja i onoga što ovaj posao može da pruži.“, rekao je Ajger, koji bi ove godine trebalo da dobije više od 25 miliona dolara nadoknade, o SAG-AFTRA i Savezu pisaca u intervjuu na CNBC.
Ali sindikati kažu da njihovi članovi pate zbog promena u poslovanju, kao što je smanjenje količine ostataka emitovanja u doba striminga, i da su gurnuti do tačke u kojoj ne mogu da prihvate ono što studiji i servisi za striming nude.
"Studija i strimeri su primenili ogromne jednostrane promene u poslovnom modelu naše industrije, dok su u isto vreme insistirali na tome da naši ugovori ostanu zamrznuti u ćilibaru. Studije i strimeri su potcenili odlučnost naših članova, jer će to u potpunosti otkriti", navodi se u saopštenju Dankana Krebtri-Ajrlenda, glavnog pregovarača sindikata, objavljenom u četvrtak rano ujutru.
Zato nemojte očekivati da ćete uskoro videti povratak mnogih vaših omiljenih emisija.
(Telegraf.rs)