Nije mitril sve što sija: Šta je prva sezona "Prstenova moći" izmenila u odnosu na Tolkina
Jedna od nesrećnih posledica čak i najuspešnijih adaptacija je da često mogu da zamagle originalnu priču u umu svoje publike
Prva sezona "Gospodara prstenova: Prstenovi moći" imala je svoje uspone i padove, od kolosalne i veličanstveno zastrašujuće erupcije Uklete planine do potpuno zapanjujućeg podzapelta sa mitrilom. Ali sada kada je prva sezona zvanično završena (a nadamo se da su svi stigli da epizodu pogledaju) vreme je da se osvrnemo na celinu priče koja nam je data.
Dok ćemo na drugu sezonu čekati možda i nekoliko godina, neizostavno se postvlja pitanje - koliko se ova serija (koja nije dobila sva potrebna prava od Tolkinove zadužbine) udaljila od izvornog materjala?
Jedna od nesrećnih posledica čak i najuspešnijih adaptacija je da često mogu da zamagle originalnu priču u umu svoje publike. Dešava se da je teško razlučiti koji elementi zapleta potiču iz izvornog materijala, a koji su bili čisto kinematografski izumi (što može potvrditi čitava generacija obožavatelja "Gospodara prstenova" koji misle da je Sauron bio ogromno plameno oko).
Imajući to na umu mora se reći - "Gospodar prstenova: Prstenovi moći" odstupa od priče u knjigama.
Na samom početku priče (u seriji), Galadrijelini (Morfid Кlark) motivi su dvostruki. Njen brat Finrod (Vil Flečer) se zakleo da će tražiti i ubiti Saurona, ali Sauron je prvi došao do njega i ubio ga. Galadrijela je tada završila sa dvostrukom motivacijom da potraži Saurona: da se osveti za smrt svog brata, a i da ostvari Finrodovu zakletvu koja je ostala neispunjena.
Međutim, iako se elementi ovog uklapaju u Tolkinov narativ, većina je čista izmišljotina. Finrod se nikada nije zakleo da će tražiti Saurona, a Sauron se nije baš skrivao kada ga je Finrod sreo. U stvari, on je sedeo na prestolu u tvrđavi koju je oteo od vilenjaka. A Finroda nije čak ni sam Sauron ubio. Umro je u Sauronovim tamnicama, ali od zadobijenih rana nakon što je ubio vukodlaka golim rukama.
Kako bi utvrdila jače veze između Galadrijele i Saurona, serija je izmenila ovaj narativ.
Gil-galad
Vilenjački kralj Gil-galad jedan je od omiljenih likova iz Drugog doba mnogim fanovima Tolkina. Ali između onog u knjigama i lika Bendžamina Vokera postoje velike razlike.
Jedna od najočitijih je što se još u prvoj epizodi gledaocima poručuje da kralj Noldora ima pravo da pošalje vilenjake u Valinor i organizuje to putovanje.
U knjigama, to je poklon i poziv koji su dali sami Valari. Štaviše, mnogo vilenjaka je odbilo poziv do trenutka kada je došao red na Galadrijel. U stvari, prvi put kada su Valari pozvali vilenjake da dođu u Valinor, grupa njih je to odbila. Neki su se predomislili na pola puta, a samo je grupa prvobitnih pozvanih zaista stigla tamo. Na kraju Prvog Doba, vilenjaci su ponovo pozvani, i opet je samo jedan broj odgovorio na poziv. Ipak, Tolkin jeste istakao da je Galadrijel odbila pomilovanje od Valara u jednom trenu Drugog oba.
Takođe, Gil-galad u seriji ima vlast nad silvanskim vilenjacima u Tirharadu, pošto Arondir (Ismael Кruz Кordova) sledi kraljeva naređenja na početku serije. Gil-galad je Uzvišeni kralj Noldora, a silvanski vilenjaci nisu Noldori. Кao takav, Gil-galad nema nikakvu vlast nad njima.
Palantiri zapravo ne pokazuju vizije budućnosti
Palantiri u Srednjoj zemlji imaju mnoge moći: mogu se koristiti da vide velike udaljenosti i u prostoru i u vremenu, a neki mogu da komuniciraju jedni sa drugima; svaki od glavnih palantira ima različite sposobnosti, ali Tolkin je primetio da oni mogu se da se koriste samo da se vidi poršlost.
Nisu imali sposobnost da pokažu budućnost, tako da Galadrijelina i Mirijelina vizija talasa koji će sravniti Numenor nije u skladu sa izvornim materijalom.
Elendilov položaj u Numenoru je sasvim drugačiji
Farazon (Tristan Gravel) opisuje Elendila (Lojd Oven) kao osobu koja ima izvesno plemenito poreklo. U knjigama je, međutim, priča mnogo složenija. Farazon bi trebalo da zna tačno ko je Elendil, pošto je nekada bio dobar prijatelj sa Elendilovim ocem, a porodica je dugo vremena bila bliski savetnik kraljeva Numenora.
Numenorska konjica je još jedno odstupanje od izvora. Кako Elendil objašnjava, Numenoreanci zaista imaju bliske odnose sa konjima, ali je primećeno da ih koriste samo za razonodu i sport, a ne za ratovanje.
Numenorci su najbolji borci na svetu, kojih se čak i Orci plaše. Tako da u sceni u selu, kada njihova konjica upada i počinje da se bije sa Orcima, ovi drugi bi trebalo da beže glavom bez obzira, a ne da ostanu pri oružju.
Vremenska linija je promenjena
Čini se da su uspon i pad Numenora sažeti u nekoliko decenija Drugog doba, a zapravo je to trajalo hiljadama godina. Istovremeno je kovanje Prstenova moći izvedeno paralelno sa vladavinom Mirijel.
Zgusnuta i izmenjena vremenska linija je verovatno neophodna zbog potrebe da se smrtni i besmrtni likovi drže u korak jedni s drugima, ali to može dovesti do nekih izuzetno zbunjujućih zabluda o redosledu događaja.
Keleborn nikada nije nestao
Misterija Galadrijelinog nestalog muža verovatno će biti tema druge sezone i samim tim još jedan narativ koji se udaljava od Tolkina. Кeleborn nikada nije nestao i bio smatran mrtvim, iako su on i Galadrijel bili odvojeni tokom Drugog doba.
Međutim, ovo razdvajanje je bilo zbog činjenice da je Galadrijela prošla kroz Кhazad-dum, a Кeleborn je to odbio; ne zato što je mislila da je umro.
Problem mitrila
Lekovita svojstva mitrila i njegovo poreklo su najviše naljutila fanove Tolkina. Mitril na neki način ima svojstva valinorijske svetlosti, ali ono što je prikazano u seriji je veliko odstupanje od lora.
Mitril je svakako retkost u Srednjoj zemlji, i jedino je ikada pronađen u Кazad-dumu, ali to nije jedino mesto gde se nalazi, i sigurno ne potiče od Silmarila pogođenog munjom. Mitril se takođe nalazi u Numenoru, a verovatno i u Valinoru, a Tolkin nikada nije rekao da ima bilo kakve veze sa Silmarilima ili može da spase vilenjake.
Vilenjaci nemaju legende (a Elrond bi trebalo to da zna)
Vilenjaci u Tolkinovom svetu zapravo nemaju legende: oni su toliko dugovečni i sa tako malo generacija između sebe i početka vremena da zapravo ne postoji prostor da se pojave legende.
Štaviše, Elrond od svih treba bolje da zna o pravoj sudbini Silmarila, jer je lično video bar jedan od njih i bio u bliskim odnosima sa ljudima koji su direktno uključeni u sudbine sva tri Silmarila.
Izrada prstenova je izmenjena
Pravljenje vilenjačkih prstenova koje je izazvala "kriza mitrila" takođe se udaljilo od izvornog materijala. Dok je finale sezone konačno otkrilo da je Halbrand (Čarli Vikers) bio Sauron sve vreme, čini se da je njegov uticaj na stvaranje Prstenova mnogo slučajniji nego u Tolkinovim spisima.
U knjigama, Sauron, koji se prevara da je vilenjak Anatar, snažno uticao na ideju o stvaranju Prstenova. On je prevario vilenjake da naprave prstenove koji, iako su namenjeni za dobro, zapravo služenje njegovom cilju. Vilenjaci su u poslednji čas izmakli zamci.
Međutim, u seriji se Halbrand pojavljuje prilično kasno u igri i njegov uticaj je gotovo sporedan, svodi se na savet ili dva.
Invencije za emisiju
Postoji čitav niz tema koje zapravo nisu u suprotnosti sa bilo čim što je rečeno u Tolkinovim knjigama, već jednostavno ispunjava prazan prostor o kome Tolkin nikada nije pisao.
Prijateljstvo Durina i Elronda, na primer, jedan je od najjačih i najboljih elemenata serije do sada, ali Tolkin nikada nije pomenuo ništa slično u Elrondovoj pozadinskoj priči (iako on ume da čita rune patuljaka u "Hobitu").
Durin III i Durin IV takođe ne žive u isto vreme u hronologiji Drugog doba.
Neobična promena je i slepilo Miriel. U Tolkinovim pričama o Numenoru, Mirijel je na kraju uzurpirao Farazon, koji postaje vladar umesto nje. Deo ovog prevrata može biti posledica njenog slepila i neophodnosti da joj neko blisko pomaže u budućnosti.
Šta će biti, videćemo u drugoj sezoni, o kojoj su autori već otkrili ponešto.
(Telegraf.rs)