Predrag Antonijević o "Dari iz Jasenovca": Ovaj film je već ispunio svoju misiju
Film se od juče prikazuje u SAD-u, a do kraja iduće nedelje gledaće se u 20 gradova
Film „Dara iz Jasenovca“, srpski kandidat za Oskara, od juče se prikazuje u bioskopima u SAD. Reditelj ovog ostvarenja Predrag Gaga Antonijević, koga publika dobro zna po filmu „Spasitelj“ i brojnim serijama, za RTS je govorio o tome šta očekuje od američke distribucije filma, ali i zbog čega je važno da film o Holokaustu i Jasenovcu dospe do što više ljudi.
Do kraja iduće nedelje film "Dara iz Jasenovca" prikazivaće se u 20 gradova. Već je na repertoaru dva bisokopa u Čikagu, mogu ga videti stanovnici Majamija.
- Nažalost, Njujork je zatvoren, Vašington, Los Anđeles je zatvoren za filmove, bisokopi ne rade. Međutim, ovo je jedna izuzetna situacija. Ne pamtim kad je neki naš film imao tako veliku distribuciju u SAD, i ne samo u SAD nego će film biti prodat i prikazan svuda u svetu. Možemo sa sigurnošću da kažemo da film već ima izuzetno dostignuće - ocenio je Antonijević.
Prema njegovim rečima, kada je u pitanju upoznavanje publike sa temom Jasenovca, film je već ispunio svoju misiju.
"Dara iz Jasenovca" je srpski kandidat za Oskara. Članovi Američke filmske akademije glasaju i uža lista za nominaciju inostranog kandidata znaće se početkom sledeće nedelje.
- Ima jako puno filmova – 96 naslova, zato su i podigli broj za šort listu na 15. Ranije je bilo 40-50-60 filmova, sad je 96. Drugi je i način glasanja. Morali su da podele članove selekcionog komiteta po grupama za određene filmove jer ne mogu svi da vide sve - objasnio je reditelj.
Tema Jasenovca, zahvaljujući ovom ostvarenju, dospela je u turske i druge svetske medije. Oštru kritiku objavio je američki magazin Varajeti. Sajt IMDb ukinuo je, a onda i ponovo omogućio ocenjivanje ostvarenja.
Odgovornost pred žrtvama logora
Za autore, snimanje filma sa temom logora u Jasenovcu značilo je veliku dozu odgovornosti.
- Znali smo da je to ogroman izazov. Postojao je veliki rizik sa tim filmom, ali to je jedan krst koji čovek mora da ponese i ogroman rizik profesionalni da preuzme. Bio sam spreman, bavim se ovim poslom jako dugo, imam i američko rediteljsko iskustvo, zanat mislim da znam i duša mi je bila na pravom mestu, tako da sam rekao: 'Hajde da krenemo, makar i da poginemo’ - kaže Antonijević, dodajući da veruje da se nisu obrukali pred jasenovačkim žrtvama.
Priča o logoru ispričana je kroz vizuru 12-godišnjeg deteta.
- Rešili smo da pristup bude kroz oči te devojčice zato što na taj način možeš da pokazuješ realne scene smrti i klanja koje se dešavaju, ali u isto vreme imaš uvek gde da pobegneš i da počneš da gledaš u njenim očima tu scenu, a da ne gledaš tu krv koja lije ispred tebe sve vreme - objasnio je Antonijević.
Po završetku bioskopske distribucije, film "Dara iz Jasenovca" biće prikazivan i na univerzitetima po Americi.
- Profesor Majkl Berenbaum koji je izvršni producent i konsultant na filmu je već napravio plan. Biće po univerzitetima u svetu, Jasenovac će biti i tema razgovora i film. Njegova misija ne završava se Zlatnim globusima i Oskarima, ona zapravo tek počinje, o ovom filmu ćemo slušati najmanje narednih nekoliko godina - navodi cenjeni reditelj.
Ostvarenje "Dara iz Jasenovca" već je učestvovalo na petnaestak manjih festivala, a kako najavljuje Antonijević, „sigurno će ići na par hiljada raznih manjih festivala širom sveta”.
- Ljudi koji se bave istraživanjem Holokausta, grupa naučnika, uključujući profesora Majkla Berenbauma, njima je jako stalo da ovaj film bude prikazan na što više i fakulteta i festivala - kaže reditelj.
Beogradska premijera filma "Dara iz Jasenovca" zakazana je za 22. april, a po završetku prikazivanja u bioskopima, film i istoimenu seriju gledaoci će moći da vide na Prvom programu RTS-a.
(Telegraf.rs)