Serijal o srpskom kulturnom nasleđu na KiM: 189 svetinja koje Albanci pokušavaju da prisvoje

Emitovanje prve sezone serijala očekuje se početkom naredne godine na RTS-u

Na Kosovu i Metohiji privodi se kraju snimanje televizijskog serijala o srpskom kulturnom nasleđu na KiM čiji je autor "Filmske novosti", kaže direktor ove kuće Vladimir Tomčić, koji je i pokrenuo inicijativu za realizaciju dokumentarnog svedočenja o 189 srpskih svetinja u koje spadaju crkve, crkvišta, manastiri i manastirišta u srpskoj južnoj pokrajini.

Snimanje, kako kaže, traje već dve i po godine do sada urađen najveći deo materjala koji će biti prezentovan kroz polusatne televizijske forme, preveden na više jezika, među njima i na albanski, a emitovanje prve sezone serijala očekuje početkom naredne godine na RTS-u.

Pećka patrijaršija / Foto: Shutterstock

Tomčić podseća da se iduće godine obeležava 700 godina manastira Dečani i sedam vekova od smrti zadužbinara kralja Milutina. Serijal je, ističe, posebno značajan kao dokumentovano svedočanstvo protiv pokušaja otimanja srpskog kulturnog nasleđa na KIM koje predstavnici nekih drugih naroda, najčešće albanskog, u skupim, ali obmanjujućim projektima žele da plasiraju svetskoj javnosti.

Crkva Bogorodice Ljeviške / Foto: Tanjug/Zoran Žestić

On tako podseća na nedavno emitovani dokumentarni film albanske televizije TOP pod naslovom "Velika srpska istorijska obmana - kako su Srbi ukrali albansku istoriju", u kojem se falsifikuju istorijske činjenice s ciljem promovisanja velikoalbanske politike.

- U timu, koji realizuje celi serijal "Filmskih novosti", uključeni univerzitetski profesori među kojima ima akademika, sveštenci SPC, Srbi koji žive na KiM - kaže Tomčić, a ceo će biti preveden na engleski, francuski, nemački, ruski, kinesk, albanski jezik...

- Posebno mi je drago što će naši snimljeni materjali biti prevedeni na albanski jezik, kako bi deo lokalnog stanovništva na KiM bio upoznat sa relevatnim činjenicama u vezi sa srpskom kulturnom baštinom na tom područiju.

Vladimir Tomčić / Foto: Nikola Tomić

Prema njegovim rečima, pre početka snimanja na KiM, ekipa dokumentarista koju predvodi naišla je na veliko razumevanje preminulog patrijarha Irineja, vladike Teodosija, Ministarstva kulture i informisanja, ministarstva spoljnih poslova, Kancelarije za KiM, Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture.

Snimanje o srpskim svetinjama na KiM, počela su, kaže, u Kosovskoj Mitrovici.

Manastir Visoki Dečani / Foto: Tanjug/ Zoran Žestić

- Bila nam je namera da prvo obradimo sever KIM. Stigli smo u Banjsku, Sokolicu, Duboki Potok...a onda smo krenuli na jug i uporno snimali lokalitet po lokalitet. Ispostavilo se da nigda nismo imali problema. Znali smo da nismo dobrodošli na Mušutištu, Deviču i Novom brdu, ali smo uz pratnju italijanskih vojnika KFOR-a uspeli da snimimo i te lokalitete - kazao je Tomčić.

Tomčić kaže da je prokrstario celu teritoriju KiM u automobilu sa beogradskim tablicama, pa se dešavalo i da zaluta.

- Tamo su na velikim tablama oznnačeni nazivi mesta na albanskom i srpskom jeziku. U većini slučajeva nazivi na srpskom jeziku su prefarbani crnom bojom. U mometima kada se dešavalo da "promašim" put stariji Albanci su mi na srpskom objašnjavali gde treda da odem. Mlađi Albanci retko govore srpski jezik na KiM - istakao je Tomčić.

Manastir Gračanica / Foto: Shutterstock

On se nada da će serijal imati odjeka i van granica naše zemlje i da će doprineti zaštiti srpskog kulturnog nasleđa na KiM i ističe da su pomoć "Filmskim novostima" u tom značajnom poslu pružili i RTS ustupanjem celokupnog svog arhiva Televiziji Hram iz Beograda i novinari lokalnih kosovsko-metohijskih televizijskih stanica - TV Most, TV Puls i TV Herc.

Detaljnije pogledajte u videu na početku teksta.

(Tanjug.rs)