Snima se film "Koridor 92": "Ova bitka je jednako važna kao i one na Košarama i Paštriku"

Film je posvećen bitkama koje su oslobodile prolaz - koridor Bijeljina-Banjaluka 1992. godine

Foto: Tanjug/MINISTARSTVO ODBRANE/ JOVO MAMULA

Ministar odbrane Srbije Aleksandar Vulin obišao je danas u selu Laudonovac u okolini Vršca pripadnike Ministarstva odbrane i Vojske Srbije koji zajedno s predstavnicima Radio-televizije Srbije i dramskim umetnicima učestvuju na snimanju filma "Koridor 92".

Film je posvećen bitkama koje su oslobodile prolaz - koridor Bijeljina-Banjaluka 1992. godine i hronološki prati dešavanja od prelaska hrvatske vojske preko Save, formiranja logora, stradanja Srba u Odžaku, Derventi i pogibije 32 vojnika iz Vojne pošte Vranje, navodi se u saopštenju Ministarstva odbrane.

Vulin je naveo da je dokumentarno-igrani film prilika da se ispriča istina o građanskom ratu u kome su Srbi bez svoje volje, nametnuto učestvovali i u Bosni i Hercegovini i u Hrvatskoj.

- Bitka za Koridor je bitka bez koje ne bi bilo Republike Srpske, koju toliko volimo i koju toliko poštujemo. Bitka za Koridor je za celokupni srpski narod podjednako važna kao i bitke na Košarama ili Paštriku (na Kosovu). Ovo je naš način da napišemo istinu - poručio je Vulin.

Naglasio je da Srbija i Ministarstvo odbrane neće dozvoliti da bitka za Koridor ili bilo koja druga borba srpskog naroda za slobodu, ostanu zaboravljene i nepoznate, jer, dodaje, Srbi imaju pravo da se sećaju, a Srbija ima obavezu da brine o sećanju Srba gde god da oni žive.

Ministar je rekao i da je za njega važna autentičnost događaja u filmu, te da se Srbi u filmu neće predstaviti boljima nego što su bili.

Dodao je da se posebno ne smeju zaboraviti svi oni koji su dali svoje živote i svoje zdravlje, ističući da je "ovo primer pobede, vojničke vrline i vrline jednog naroda".

Autorka filma Slađana Zarić objasnila je da se danas u okolini Vršca snimaju scene koje treba da dočaraju probijanje Koridora.

- Taj koridor koji znači opstanak Republike Srpske, ili kako oni često kažu, taj ''put života'', simbolično je probijen spajanjem dva korpusa, Istočno-bosanskog, koji je došao iz pravca Šamca, i Krajiškog, koji je došao iz Banjaluke. Onog trenutka kada su se ta dva korpusa spojila, to je značilo da Republika Srpska ima šanse da opstane - navela je Zarićeva.

Foto: Tanjug/MINISTARSTVO ODBRANE/ JOVO MAMULA

Navela je i da je knjiga snimanja rađena na osnovu svedočenja ljudi koji su bili učesnici borbe na Koridoru i istakla da će nakon snimanja scena završne borbe i oslobađanja Koridora, uslediti snimanje na vojnom poligonu u Nikincima i na Savi.

Prema njenim rečima, premijera filma simbolično je planirana za 9. januar, kada se obeležava Dan Republike Srpske.

Dokumentarno-igrani film o probijanju Koridora 1992. godine, čini koprodukciju Vojno-filmskog centra "Zastava film", Radio televizije Srbije i Radio Televizije Republike Srpske.

Scene su snimane u napuštenoj kasarni u Rumi, u vojnom objektu "Brile", kao i u vojnim kompleksima "Manđelos" u Sremskoj Mitrovici i "Pasuljanske livade".

Snimanje filma podeljeno je u dve etape, a prvu čine razgovori sa učesnicima borbi koji su snimani u Banjaluci i Beogradu, a drugu dramska rekonstrukcija događaja koja je snimana sa pripadnicima Vojske Srbije.

Pored aktera bitke i glumaca iz Srbije i Republike Srpske, kao statisti u filmu, angažovani su pripadnici Vojske Srbije iz Prve, Druge i Treće brigade kopnene vojske, dok je tehničku podršku pružila Komanda za obuku.

Vojna operacija "Koridor" trajala je od 28. juna do 6. oktobra 1992. godine na prostoru Posavine, a u akciji su poginula 273 borca Vojske Republike Srpske, a ranjeno 1.918, dodaje se u saopštenju.

(Tanjug.rs)