10 neverovatnih činjenica o filmu "Psiho": Remek-delo Hičkoka slavi važan jubilej

Danas je tačno 60 godina od najpoznatijeg psihološkog trilera

"Psiho" / Foto: Paramount

Čak i oni koji (nekim slučajem) nisu pogledali film "Psiho" (Psycho), neizbežno su se susreli sa scenom tuširanja i neizdrživom neizvesnošću kakvu je samo Alfred Hičkok znao da prenese gledaocima preko bioskopskog platna.

Psihološki triler, prvi put emitovan 16. juna 1960. godine, danas, na svoj 60. rođendan, jedan je od najuticajnijih, najpoznatijih i najuspešnijih filmova svih vremena.

Strah koji su mnogi osetili prilikom gledanja filma jednim delom dolazio je iz mučnog iskustva ljudi koji su učestvovali na njegovom stvaranju. Snimiti "Psiho" nije bilo lako, kao ni raditi sa Alfredom Hičkokom - neospornim genijem, ali vrlo teškim čovekom.

Ovo je ludih činjenica o filmu "Psiho":

Hičkok je mučio Dženet Li

Slavni reditelj želeo je da Dženet Li, baš kao i njen lik Marion, bude na ivici nerava. Kada je jednom legla u krevet u njemu je zatekla lutku "mrtve majke" koja se pojavljuje u filmu, a izvori kažu da je Hičkok tokom pauza sve vreme iskakao pred nju i prepadao ju je.

Sve zbog scene u kadi

Upitan zašto se odlučio da erkanizuje ovaj roman Roberta Bloha, Hičkok je dao kratak odgovor.

- Zbog ubistva u kadi, ubistva koje dolazi niotkuda - rekao je reditelj, što je pomalo zvučalo kao da je ostatak romana bio dosadno štivo.

Sedam dana u tri minuta

Sedam dana bilo je potrebno da se snimi samo ova jedna, pomenuta scena. Tri minuta u kadi, upisanih u istoriju kinematografije, snimano je iz 77 uglova, 50 puta je prekidano, a 26 puta snimljena je "krv" koja otiče u slivnik.

Istorija

A sve je to verovatno vredelo, jer je ovo najviše proučavana scena u istoriji filma.

WC šolja

U istoriju se "Psiho" upisao i time što je ovo prvi američki film u kom je prijazana WC šolja, kao i prvi u kome se čuje puštanje vode.

Jeziva muzika

Hičkok je prvenstveno želeo da ova scena protekne bez muzike, no specijalno za nju Bernard Herman je komponovao melodiju. Njegova kompozicija toliko se svidela reditelju da je odlučio da je iskoristi za film, a Hermanu je povećao platu.

Spojleri

Mesec dana pre nego što je film objavljen njegova radnja procurela je u medije. Hičkoka je to veoma naljutilo. Nakon premijere poslao je svim bioskopima zahtev da gledaoce koji zakasne u bioskop ne puštaju u salu za vreme prikazivanja filma. I - vlasnici bioskopa učinili su baš to.

Ko je zakasnio, film nije mogao da gleda / Foto: Paramount

Paramount nije verovao u ovaj film

Studio Paramount nije verovao da će ovaj film postići bilo kakav uspeh, pa su odbili da ga finansiraju. Kako bi ga snimio, Hičkok je morao sam da ga finansira i zamenio je svoju rediteljsku platu za 60 odsto vlasništva autorskih prava.

Na kraju je film zaradio 32 miliona dolara - što bi u današnjoj vrednosti bilo preko 273 miliona dolara.

Alfred Hičkok / Foto: Wikipedia/Studio publicity still

Hičkok je kasnije otkupio i prava na Blohov roman, i to samo za 9.000 dolara.

Najuspešniji Hičkokov film

Osim što je najplaćenije, ovo je i najuspešnije Hičkokovo ostvarenje koje mu je konačno doneo nominaciju za najbolju režiju. Teško je poverovati da verovatno najbolji reditelj svoje generacije nikada nije dobio Oskara za režiju.

Kaubojski šešir

Hičkok je voleo da se pojavljuje u svojim filmovima, a to ni sada nije izuzetak. U "Psihu" se pojavljuje u šestom minutu filma, okrenut leđima i sa kaubojskim šeširom na glavi.

Video: Dnevnik Diane Budisavljević - priča o ženi koja je srpsku decu spasavala iz NDH logora

(D.D.S.)