Otvorena izložba „Šta da kupim?“ u Salonu Muzeja grada Beograda

V. Đ.
Vreme čitanja: oko 3 min.
Foto: Filip Olćan

Izložba radova savremenih domaćih umetnika „Šta da kupim?“ otvorena je u petak, 20. decembra u Salonu Muzeja grada Beograda (Bulevar kralja Aleksandra 32).

Na izložbi je predstavljena pažljivo odabrana selekcija radova, rezultat saradnje profesora i kustosa, koji su zajednički istraživali mogućnosti obogaćivanja privatne kolekcije kolekcionara kroz aktuelnu umetničku produkciju. Izložba „Šta da kupim“ rezultat je saradnje „Nešović fine Arts“ Irene i Slobodana Nešović (kolekcionari), Aleksandra Leke Mladenovića, profesora Fakulteta likovnih umetnosti u Beogradu (profesor) i Marije Stošić, kustoskinje Muzeja grada Beograda (kustos) koja je zajedno sa Aleksandrom Mladenovićem odabrala dela za izložbu.

Na otvaranju izložbe prisutnima su se obratili Jelena Medaković, direktorka Muzeja grada Beograda, Aleksandar Leka Mladenović i Slobodan Loka Nešović. U okviru otvaranja izložbe održan je i poseban događaj – performans „Patience is Key“ umetnice Zorane Stevanović.

Jelena Medaković zahvalila se inicijatoru izložbe, kao i kustosima i rekla: „Za mene je ovo posebno veče jer su veliki broj među predstavljenim umetnicima moji nekadašnji đaci i svi oni su već od svojih prvih koraka obećavali velike karijere. Ovaj prostor, Salon Muzeja grada Beograda dobio je svoj pravi smisao da u njemu jedna populacija, koja je možda izlagala u prostorima koji nisu galerijski reprezentativni, sada ima priliku da izlaže na jednom mestu kakvo dolikuje autorima koji su stupili na scenu, ali još uvek nisu doživeli svoje puno prepoznavanje”.

Aleksandar Leka Mladenović predstavio projekat i kazao: „Kada smo razgovarali o ovoj izložbi hteli smo da iskoračimo iz uloga koje inače imamo, da se otvorimo, boljepovežemo i da napravimo nešto što bi bilo za opšte dobro. U dijagramu umetnici, kustosi, kolekcionari, institucije, kritičari i publika, svi mi možemo jedni bez drugih, osim bez umetnika. Treba svi da razmislimo o tome da umetnici, osim što nam donose radost, moraju od nečeg i da žive. Uvek postoji način da se kupi umetničko delo i da se podrži nešto što daje smisao“.

Slobodan Nešović Loka zajedno sa Irenom Nešović inicijatori su nastanka izložbe „Šta da kupim“ i poseduju zavidnu kolekciju domaćih umetnika. Na otvaranju izložbe Nešović je izrazio zadovoljstvo velikom posetom i istakao: „Zahvalio bih se Mariji Stošić i Aleksandru Mladenoviću na fantastičnom izboru umetnika. Ovaj izbor je drugačiji, savremen i siguran sam da bi ovakvi radovi mogli da krase bilo kakvu galeriju danas u Evropi. Ideja koja stoji iza ove izložbe je da kolekcionari treba da postanu, na neki način, učesnici u kulturnom dijalogu i da je to mala karika koja fali kako bismo valorizovali umetničko delo u potpunosti. Umetnici moraju od nečega da žive i mi na ovaj način upućujemo poziv svima koji su zainteresovani za umetnost da kupovinom umetnosti učine svoj život boljim. Okruženi umetnošću sigurno postajemo bolji ljudi. Na izložbi su uz svaki rad dostupni i podaci o umetnicima, omogućavajući posetiocima da ih direktno kontaktiraju ako im se delo dopadne.”.

„Ne preprodajte umetnost – sačuvajte je za sebe,“ poručio je Nešović.

Na izložbi „Šta da kupim“ predstavljeni su radovi 17 umetnika različitih generacija i izraza, kroz različite tehnike - od klasičnih poput ulja i akrila na platnu, akvarela, crteža, fotografije i skulpture (Jelena Aranđelović, Vladimir Miljković, Ljiljana Šunjevarić, Dunja Ćorlomanović, Jelena Ilić, Irena Kuzmanović, Isidora Jancić, Marija Topolac, Maja i Nina Urošević, Katarina Gujaničić) do savremenijih izraza poput objekata, asamblaža, video rada, digitalnog printa, sito štampe i performansa (Mateja Marković, Vesna Filipović, Igor Kantar, Nikolina Jovanović, Jelena Trajković Popivoda, Zorana Stevanović).

Izložba se realizuje u saradnji sa Muzejom grada Beograda i biće otvorena do 27. decembra.

(Telegraf.rs)