Ljudska sudbina, od ćelije do galaksije: U Comtrade-u otvorena izložba radova Vuka Vidora
Ova pop-up izložba je deo inovativnog projekta CT ArtSpace
U prostoru kompanije Comtrade večeras je otvorena je pop-up izložba sa izabranim delima umetnika Vuka Vidora, u okviru inovativnog projekta CT ArtSpace, o čemu smo i pisali u intervjuu sa ovom renomiranim umetnikom.
Kao što je poznato, u pitanju je jedinstvena postavka, koja će publici biti dostupna tokom tri nedelje, svakog dana od 18 časova, pružajući im jedinstvenu priliku da urone u specifičan svet Vukovih umetničkih ekspresija.
Kako je sam umetnik istakao, ovaj jedinstven prostor je značajno uticao na odabir dela koja su izložena.
- Ovo je zahtevan prostor, arhitektura je specifična, nije to ona bela kocka galerije koja je mnogo lakša za postavljanje. Prostor je definisao šta će biti u njemu, po formatima, temi i da se napravi celina koja ima smisla - rekao je Vidor.
Tako su se tu našle slike velikih formata, više manjih diptiha a sve su, bar formalno, tematski povezane.
- Probao sam da složim da tu postoji nekakav dijalog između radova i samog prostora -istakao je.
Navodi kako je slikarstvo složena stvar te da je crtež osnova celog procesa te se svo vreme ide od jednog do drugog dok je na izložbi prikazana panorama tih mogućnosti.
Za izložene radove kaže da je ono što ih spaja zapravo bavljenje ljudskom figurom ili ljudskom sudbinom korz figuru jednog lika koji se ponavlja i prolazi kroz razne prostore koji su imaginarni ili realni ali deformisani.
- Tu je i pogled ka mikroskopskom svetu. Odnos makroskopskog i mikroskopskog, od ćelije do galaksije, i tu je negde ta ljudska figura, čovek koji je filter između te dve dimenzije. Možda je to način da se objasni cela priča - zaključio je Vidor.
Publika je uživala u jedinstvenoj atmosferi šetajući kroz ovaj prostor koji, iako nije umetnička galerija, savršeno funkcioniše sa Vidorovim radovima i ističe umetnikovu viziju.
Svako delo poziva na razmišljanje a posebno na introspekciju. Svaka forma ima funkciju i insistira na našim pogledima, traži da je tumačimo i dođemo do odgovora koji se tako umešno krije iza tehnike i kolorita.
Premijerna izložba u prostoru Comtrade-a
Novu era umetnosti i kulture otvara se sa kompanijom Comtrade i njenim inovativnim projektom CT ArtSpace. Ovaj jedinstveni kulturno-umetnički centar ima ambiciju da postane epicentar umetničkog stvaralaštva, spajajući afirmisane i neafirmisane umetnike, pružajući im prostor za izlaganje, istraživanje i unapređenje svojih dela. CT ArtSpace će istovremeno predstavljati most između analognih i digitalnih umetničkih formi, omogućavajući posetiocima da iskuse umetnost kroz vizionarsku i futurističku prizmu koja pomera granice savremenog stvaralaštva. Ovo je prostor gde se tradicionalne umetničke vrednosti susreću s novim tehnologijama, stvarajući autentično iskustvo koje inspiriše i izaziva.
Tako je CT ArtSpace svoju premijeru imao otvoranjem prve pop-up izložbe koja je predstavila odabrana dela renomiranog umetnika Vuka Vidora.
Vuk Veličković, poznat i pod umetničkim imenom Vuk Vidor, rođen je u Beogradu 1965. godine. Diplomirao je arhitekturu na prestižnoj École d’Architecture de Paris 1991. godine. Tokom svoje bogate karijere, postao međunarodno priznat umetnik, čiji radovi istražuju složene i eklektične umetničke forme. Njegovo stvaralaštvo obuhvata širok spektar medija – od slikarstva i skulpture, preko video radova, do instalacija. Njegov rad u poslednjih dvadeset godina prepoznaje se po dubokom istraživanju teme fragmentacije savremenog sveta, u kojem preispituje identitet, postojanje i vrednosti u kontekstu globalnih promena.
Od 2012. do 2014. godine, Vuk Vidor je bio direktor Srpskog kulturnog centra u Parizu, što mu je omogućilo da dodatno oblikuje kulturnu scenu Evrope i doprinese povezivanju umetnosti i publike širom sveta.
Publika je pozvana da se pridruži ovom inspirativnom putovanju u novi talas umetnosti i kulture, i doživi umetnost kroz prizmu inovacije, kritičkog razmišljanja i estetskog istraživanja. CT ArtSpace je prostor u kojem se prošlost susreće sa budućnošću, a umetnost postaje univerzalni jezik kroz koji se otkrivaju nove dimenzije stvaranja i interpretacije sveta oko nas.
(Telegraf.rs)