Svečano otvaranje Memorijala Nadežde Petrović 21. septembra
Memorijal Nadežde Petrović, pod nazivom "Memorijal Sonja S." u selekciji Zdenke Badovinac, biće svečano otvoren 21. septembra u Umetničkoj galeriji "Nadežda Petrović" u Čačku, najavili su danas organizatori.
U galeriji "Nadežda Petrović", kao i izložbenim prostorima Galerije "Risim”, Galerije Narodnog muzeja i Muzeja detinjstva u toku su radovi na postavci 32. po redu Memorijala Nadežde Petrović, koji okuplja 25 umetnika, umetnica i umetničkih grupa od kojih se nekolicina već nalazi u Čačku, navedeno je u saopštenju.
"Vokalno kustoski sindrom" (VKS) iz Beograda, duo koji kustoske prakse promišlja kroz prizmu klase, roda, etičkih i estetskih načela unutar lokalnog i globalnog konteksta, biće predstavljen na otvaranju Memorijala performansom "Život je san: Poema o dve heroine", saopšteno je iz galerije "Nadežda Petrović".
Član VKS Vladimir Bjeličić je naveo da se "performans bavi imaginarnim susretom" slikarke Nadežde Petrović (1873-195) i glumice Sonje Savić (1961-2008).
"Dve ikonične umetnice jugoslovenskih prostora, Nadežda koja se vatreno zalagala za ideju jugoslovenstva, ali nije doživela njenu realizaciju i Sonja, koja je svedočila brutalnom krahu ove tvorevine vode dijalog o prošlosti, sadašnjosti i budućnosti", rekao je Bjeličić.
Kako je najavljeno, u performansu se prepliću stvarne izjave umetnica, delovi tekstova iz stručne literature o njima, fragmenti medijskih napisa, filmski dijalozi, kao i fiktivni dijalozi koje su dopisali sami autori performansa, ali i veštačka inteligencija.
Iz galerije "Nadežda Petrović" je saopšteno da su proteklog vikenda u Čačku boravili Rena Redle i Vladan Jeremić iz Beograda, koji kroz zajedničku praksu "istražuju odnose umetnosti i politike, razotkrivaju goruće društvene protivurečnosti koristeći jednostavne materijale i tehnike koje je lako reprodukovati i distribuirati".
Kako je najavljeno, "jedno od njihovih dela zastupljenih na 32. Memorijalu izložen je u javnom prostoru (Konak Jovana Obrenovića), a tiče se spomeničkog nasleđa" arhitekte Bogdana Bogdanovića (1922-2010).
"Kako umetnik i umetnica objašnjavaju, arhitekta je na svoj način razvio rečnik otpora nacionalizmu tokom perioda socijalističke Jugoslavije - 'Bogdanović je svoje javne spomenike smatrao antispomenicima koji prkose hronološkoj klasifikaciji i ne slede dominantne obrasce socijalističkog modernizma ili realizma'", istaknuto je u saopštenju.
(Telegraf.rs/Tanjug)