Otvorena izložba "U slavu Vidovdana“- Značaj Vidovdana i njegov uticaj na srpski identitet
Uz fotografije izloženi su nvinski tekstovi objavljeni u Politici,Pravdi i Vremenu u periodu od 1912.do 1939. godine o proslavama Vidovdana u Sarajevu,Zagrebu,Ljubljani, Rijeci,Skoplju,Bitolju i Cetinju
U organizaciji Arhiva Kosova i Metohije i Doma kluture iz Gračanice danas je u Srednješkoslkom centru u Lapljem selu nadomak Prištine pod nazivom „U slavu Vidovdana“ otvorena izložba javnosti nepoznatih fotografija sa obeležavanja 550 godišnjice Kosovskog boja autora Marka Markovića.
Uz fotografije izloženi su nvinski tekstovi objavljeni u Politici,Pravdi i Vremenu u periodu od 1912.do 1939. godine o proslavama Vidovdana u Sarajevu,Zagrebu,Ljubljani, Rijeci,Skoplju,Bitolju i Cetinju.
Uz fotogarfije su izloženi eksponati sa motivima Vidovdana i pozivnice za proslavu tog značajnog istorijskog datuma iz 1889.godine koje u svojoj arhivi,kako kaže, kućnoj biblioteci,čuva Prištevac Aleksandar Čolić.
U arhivi,kako je Čolić rekao za Telegraf rs.,čuva fotogarfije, razglednice, medalje i više hiljada brojnih drugih antikviteta koje je prikupljao od polaska u osnovnu školu pre skoro pedeset godina.
„Moja biblioteka ili kako to pojedinci kažu arhiva je nastala iz ljubavi prema markicama i razglednicama a proširila se na sve ono što podseća na prošlost, na istoriju srpstva posebno na Kosovu i Metohiji“,rekao je Čolić izbegavajući da otkrije koje raritete čuva u arhivi na samo njemu znanom mestu.
Direktorica Ekonomsko -trgovinske škole Dragica Mitić otvarajući izložbu kazala je da je današnja izložba još jedan potvrda očuvanja srpskog identiteta na Kosovu i Metohiji.
„Ovo je prilika da se podsetimo kako su naši preci slavili i obeležavali Vidovdan jedan od najznačajnijih dana u srpskoj istoriji“,kazala je ona.
Izložba je ,kako je rekla,prilika da razmislimo kolika je vrednost i značaj Vidovdana danas i koliki je njegov uticaj na srpski identitet i trajanje.
Otvaranju izložbe rpisustvovali su đaci i profesori Gimnazije,Ekonsmsko-trgovinske i Medicinske škole i nekoliko desetina uglavnom raseljenih Prištevaca.
(N.Z.)