Zavirite na izložbu italijanskih umetnika Stefana Benaca i Tonina Mauricija

V. Đ.
Vreme čitanja: oko 1 min.

Kroz pomorsku istoriju i dijalog o njoj, italijanski umetnici predstavili su arhitektonske makete, fotografije i slike, a ambasador Italije u Srbiji Luka Gori je rekao da izložba ističe značaj prijateljstva Srbije i Italije, i omaž tom prijateljstvu

Izložba "Dužnost sećanja: Arhitektonske makete; nasukane olupine: fotografije i slike" italijanskih umetnika Stefana Benaca i Tonina Mauricija, otvorena je u Italijanskom institutu za kulturu u Beogradu.

Kroz pomorsku istoriju i dijalog o njoj, italijanski umetnici predstavili su arhitektonske makete, fotografije i slike, a ambasador Italije u Srbiji Luka Gori je rekao da izložba ističe značaj prijateljstva Srbije i Italije, i omaž tom prijateljstvu.

"Ovo je umetničko dostignuće i višeslojna izložba koja kombinuje više umetničkih jezika, fotografiju, sliku, makete i na taj način predstavlja poziv da slavimo našu prošlost, pokazuju važnost na sećanje, ne samo lično, već političko i društveno", rekao je Gori i dodao da je "izložba poziv da napustimo svoje korene i uplovimo ka nepoznatom".

Kroz različite razmere, pomoću drveta, smole i kartona, Benaco je izradio makete 21 crkvene i svetovne građevine iz svih epoha, među kojima su i Hram Svetog Save i Milenijumska kula u Beogradu.

Direktorka Italijanskog kulturnog centra Frančeska Maurici najavila je izložbu koja je nastala po inspiraciji Benaca, a pored umetničkog, naglasila je da ova postavka ima i edukativni karakter.

"Umetnost je ono što afirmiše identitet i prijateljstvo dva naroda u ovo krizno vreme. Benaco zaustavlja vreme, polaske i odlaske, i sve što ima veze sa putovanjem", rekla je Maurici.

Benaco (1949) je vajar, arhitektonski maketar i brodomaketar i održao je širom sveta više od 50 ličnih izložbi fotografija nasukanih olupina, izložbe arhitektonskih i brodskih maketa, umetničke izložbe, a učestvovao je i na brojnim kolektivnim izložbama.

Fotografisao je u Severnoj i Južnoj Americi, vodama Antarktika, na Karibima, u Africi, Australiji i Evropi.

Maurici (1940) je slikar, vajar i njegov rad je prepoznatljiv po jednostavnom, geometrijski urednom stilu sa ciljem povezivanja umetnosti, zanatstva i tehnologije.

Izložbu je podržala Ambasada Italije i biće otvorena za posetioce do 20.juna.

(Telegraf.rs/Tanjug)

Teme