Zavirite na izložbu “Italija je u modi” u Etnografskom muzeju
Projekat je otvoren 11. maja bez ceremonijalnog programa, usled nedavnih tragedija koje su zadesile Srbiju
Izložba “Italija je u modi”, autora i kustosa Stefana Dominele, svečano je otvorena u Etnografskom muzeju i trajaće do 25. maja.
Projekat je otvoren 11. maja bez ceremonijalnog programa, usled nedavnih tragedija koje su zadesile Srbiju, tako da je gala veče odloženo za današnji datum.
Projekat realizuju Modna agencija "Fabrika" i Etnografski muzej, u saradnji sa Ambasadom Italije, uz podršku Ministarstava kulture Srbije i Italije, Grada Rima, Italijanske privredne komore i regiona Lacio.
Izložbu je zvanično otvorila Danijela Vanušić, pomoćnik ministra za kulturno nasleđe i digitalizaciju u Ministarstvu kulture, kao i ambasador Italije u Srbiji Luka Gosi, uz izlaganje kustosa Stefana Dominele, pozdravne reči direktorke Agencije "Fabrika" Vesne Mandić i domaćina izložbe, novog direktora Etnografskog muzeja Marka Krstića.
Nakon premijernog prikazivanja u Seulu 1. februara ove godine, Beograd je drugi grad na svetskoj mapi u kome se prikazuju antologijske haljine i kostimi koje su nosile holivudske dive, tako da predstavljaju kulturno obeležje duha i 50-tih i 60-tih godina prošlog veka.
Danijela Vanušić ispred Ministarstva kulture je izrazila veliko zadovoljstvo povodom otvaranja "jedne nadasve nesvakidašnje izložbe" u Beogradu, koja prvi put domaćoj javnosti predstavlja izbor najekskluzivnijih modela italijanskih kreatora, kao "neoborivo svedočanstvo da su estetika i stil najbolji ambasadori u svetu".
Na izložbi su prikazane mnoge haljine, kostimi od najznačajnijih italijanskih kreatora uz njihove originalne crteže - skice, i prestižnih modnih kuća koje su uticale na stvaranje globalne slike mode.
Među ekskluzivnim eksponatima nalazi se mala crna haljina koju je glumačka diva Ana Manjani nosila na dodeli Oskara, filmski kostimi Odri Hepbern i Anite Ekberg, žersej haljine Lane Tarner i Kim Novak, kostim za opersku divu Mariju Kalas, kao i mnoge druge.
"Jačanje saradnje Srbije i Italije i uspeh naše kulturne diplomatije ogleda se i u dobroj saradnji u svim oblastima kulture. Tako je na polju kinematografije, nedavno potpisan Sporazum o saradnji između Italije i
Srbije, čime smo stvorili snažan osnov za dalji razvoj filmske umetnosti", rekla je Vanušić, i dodala da je Italija svetski prepoznatljiva po svom bogatom kulturnom nasleđu, uključujući i modu, a da su italijanski dizajneri "sinonim za eleganciju, kvalitet i neprikosnoveni stil".
Na izložbi večeras je prikazano 50 kreacija iz modnih arhiva najvažnijih Italijanskih modnih kuća - Giorgio Armani, Franco Moshino, Rocco Barocco, Roberto Capucci, Max Mara, SportMax, Gianni Versace, Blumarine, Roberto Cavalli, Prada, Simonetta Visconti i mnogih drugih.
Prvi put u Srbiji publika tako može videti bisere italijanske mode koji do sada nisu bili dostupni javnosti, a potiču iz arhiva najvećih modnih kuća u Italiji.
Autor i kustos velike izložbe dobrim delom filmskih kostima Stefano Dominela je ukazao da se na postavci mogu videti kolekcije tri svetska modna centra iz Italije - Rim, Milano, Firenca.
Dominela je istakao da mu se veoma sviđa Beograd, jer je "veoma lep, atraktivan i drugačiji grad", te mu prija boravak u Srbiji koja "ima svoju važnu istoriju, kulturu, tradiciju".
Autor je priredio sa manekenkama i jedan performans u režiji Rozana Điupe, nalik kraćoj modnoj reviji, kada su devojke sa haljinama visoke mode prošetale improvizovanom "pistom" ispred izložbenih eksponata u vitrinama.
Prateći program izložbe čini revija filmova - "Kaktusov cvet" , "Sladak život", "Imitacija života" , "Rat i mir", "Evropa 51", uz specijalnu projekciju domaćeg klasika "Ljubav i moda", u kojima su nošene haljine i kostimi koji se mogu videti na izložbi.
Filmovi će biti prikazani u Jugoslovenskoj kinoteci od 21. do 23. maja.
(Telegraf.rs/Tanjug)