Novi Sad u 2023. ulazi sa izložbama o Tesli, Milevi Ajnštajn, Milankoviću

Ulaz na obe izložbe 31. decembra je besplatan, ali su neophodne prijave.

Mileva Marić i Albert Ajnštajn. Foto: Profimedia/LFI/Avalon.red/Avalon Editorial

Zahvaljujući tituli Evropske prestonice kulture, Novi Sad će u Novu godinu ući sa čak tri nesvakidašnje izložbe inspirisane velikim srpskim naučnicima svetskog ranga - Milevom Marić Ajnštajn, Milutinom Milankovićem i Nikolom Teslom, saopšteno je iz Fondacije iz ovog grada.

Nove prakse razvijene na polju novomedijskih umetnosti, u okviru projekta “Novi Sad - Evropska prestonica kulture”, omogućile su da Doček u Novom Sadu 31. decembra bude poseban doživljaj i drugačije vizuelno iskustvo, te će tako na tri lokacije blistavi umovi nauke i njihovo stvaralaštvo ponovo zasijati kroz umetnost.

Mileva Ajnštajn i Milutin Milanković bili su centralne ličnosti svečanog otvaranja Evropske prestonice kulture, 13. januara ove godine, kroz spektakl “Zeniteum”, podsećaju iz ove Fondacije.

Tada je otvorena i izložba inspirisana Milankovićevim delom “Vreme i vaseljena”, da bi sada taj krug bio zatvoren izložbom “Mileva” autora Dušana Jovovića, kao krunom titularne godine, kada dve postavke zapravo predstavljaju jednu celinu.

Dok je kroz projekat “Vreme i vaseljena” čuveno zdanje “Studija M” dobilo potpuno novi izgled, sada je to učinjeno i sa 800 kvadrata obnovljenog dela Muzeja Grada Novog Sada na Petrovaradinskoj tvrđavi, gde će biti postavljena “Mileva”.

Ulaz na obe izložbe 31. decembra je besplatan, ali su neophodne prijave.

Umetnik Dušan Jovović je objasnio da navedene dve postavke čine jedno delo, zaokruženo u inspiraciji koju je našao u ova dva velika uma, ali ostavio je prostor za dalje istraživanje.

Tako će “Mileva” i “Vreme i vaseljena”, biti interaktivna multimedijalna postavka koja posetioce stavlja u sam centar dešavanja i izvodi ih iz standardne pasivne uloge.

“Unutrašnju arhitekturu prostora sam dizajnirao tako da će moći da primi kompoziciju koja na ubedljiv način prikazuje priču inspirisanu blistavim umom Mileve Marić. Sa namerom u potpunosti ukidam spoljašnje svetlo i gradim svetlosne celine u koje upisujem reči, crteže, animacije, scenografske elemente. Ovo umetničko delo svakako nije klasična dokumentarna linearna izložba koje smo navikli da gledamo u našim muzejima”, istakao je autor obe izložbe, dr Dušan Jovović.

Novi Sad je u 2022. godinu ušao, a nju će i zaokružiti – Nikola Tesla svetlosnom galerijom u Podgrađu Petrovaradinske tvrđave.

Kroz svetlosne instalacije barokni dragulj Novog Sada iz 17. veka, postaće tako jedinstveni ambijent za ulazak u 2023. godinu, što se pokazalo odličnim rešenjem prošlog 31. decembra, kada je Doček u Novom Sadu prvi put posle nekoliko decenija premešten sa glavnog gradskog trga.

Na Tesla svetlosnoj galeriji radiće samostalni umetnici - Čida Jasuhiro iz Japana, izabran za “Artdex”-ovih “Devet izvanrednih svetskih umetnika svetlosti”, Pavla Beranova iz Češke republike, dobitnica nagrada za interaktivne instalacije i najbolji dizajn osvetljenja, umetnik Dejan Stojkov, Dorijan Kolundžija - na čelu studija za nove medije “Galerija 12” čiji je jedan od projekata Muzej budućnosti u Dubaiju, kao i Savez udruženja likovnih umetnika Vojvodine (SULUV).

“Za Doček 31. decembra čeka vas jedan vizuelni spektakl. Mi ćemo raditi na 3D mapingu Beogradske kapije, uz stvaranje jednog audio-vizuelnog prostora koji će obuhvatiti sve što se nalazi oko Beogradske kapije kako bismo rasvetom i video-mapingom svima približili vizuelno iskustvo u pratnji muzičkog programa koji će se dešavati to veče”, rekli su umetnici Dejan Stojkov i Anđelko Popić.

Novosađani i njihovi gosti će u novu 2023. godinu ući uz veoma bogat muzički program koji uključuje i inostrane zvezde, česte goste Srbije - čuveni britanski trio “Kosheen” (u avgustu su gostovali na 22. Beer festu na beohradskom Ušću), dobitnici BRIT nagrade – elektro dens sastav “Stereo MC’s”, miljenik berlinskih klubova, di-džej Biesmans, jedan od najvećih vokalnih sastava na svetu “Perpetuum Jažile”, kao i domaće grupe alternativne scene kod nas “Repetitor”, “Obojeni program”, “Monohrom” i drugi.

Dodela nagrade “Iskra kulture” umetnici Gali Čaki 21. decembra u Beogradu

Povodom dodele nagrade “Iskra kulture”, mladoj umetnici Gali Čaki biće posvećen ceo novi broj časopisa “Nova misao” čija će promocija biti održana u sredu, 21. decembral u Narodnoj biblioteci Srbije u Beogradu.

Na samoj promocji magazina i uručenja nagrade će učestvovati: dr Vladimir Pištalo, upravnik Narodne biblioteke Srbije, mr Nenad Šaponja, pesnik, esejista, književni kritičar i direktor Kulturnog centra Vojvodine “Miloš Crnjanski”, dr Žaklina Duvnjak Radić, urednica časopisa, Andrej Radulović, književni i likovni kritičar, kao i sama umetnica Gala Čaki, slikarka i dobitnica priznanja.

Srpska umetnica, jedinstvenog vizuelnog izraza Gala Čaki, dobila je nagradu “Iskra kulture” najveće priznanje iz oblasti kulture za mlade stvaraoce do 35 godina zbog čega je Kulturni centar “Miloš Crnjanski” učinio presedan i njoj posvetio ceo časopis “Nova misao”.

“Dobiti priznanje od grada iz koga jeste i u kome stvarate je posebno priznanje. Ja ću nastojati da opravdam ovo poverenje i da dalje širim kulturu Srbije i da svu lepotu i znanje koje spoznam u svetu, vratim u ovaj grad, jer mislim da jedino na taj način možemo da menjamo kulturu i umetnost ovog grada. Imam ozbiljan zadatak pred sobom“, izjavila je Gala Čaki povodom nagrade na promociji časopisa “Nova misao”.

Nagrada “Iskra kulture” je godišnja nagrada, a pored slikarke Čaki, medalje kulture dodeljene su: za multikulturalnost i interkulturalnost dr Zdenki Valeny Belić, za očuvanje kulturnog nasleđa dr Goranu Raičeviću, a medalju kulture za životno delo dobio je Đorđe Pisarev.

Gala Čaki je u jednoj godini završila dva master studija na Akademiji umetnosti u Novom Sadu, a nakon toga je i doktorirala sa svega 29 godina.

Dobitnica je stipendije Ruth Katzman, fondacije iz Njujorka, koja u jednoj godini daruje samo dve stipendije najtalentovanijim stvaraocima iz celog sveta.

Nakon toga su usledile stipendije u Indiji i Finskoj i predstavljanje na Bijenalu umetnosti u Pekingu u Narodnom muzeju sa samo 25 godina.

Kako navode iz direkcje nagrade, skoro da ne postoji zemlja koja nije videla njenu umetnost: Kina, Japan, Indonezija, Koreja, Singapur, Vijetnam, Kanada, Amerika, Nemačka, Francuska, Španija, Holandija, Danska, Belgija, Austrija, Italija, Rusija, Ujedinjeno kraljevstvo.

(Telegraf.rs/Tanjug)