Priče između zidova na Borskim susretima

Priče između zidova predstaviće Violeta Stojmenović i Biljana Ćirić

Foto: Jasphy Zheng

U okviru Borskih susreta, u petak 16. septembra u 17:30 na programu je Otvaranje arhive - Priče između zidova umetnice Džesfi Dženg i zajedničko čitanje u Narodnoj biblioteci Bor.

Priče između zidova predstaviće Violeta Stojmenović i Biljana Ćirić. Radi se o dugoročnom participativnom projektu prikupljanja ličnih zapisa (dnevničkih beleški, ispovesti, pesama, priča, eseja…) o zajedničkom iskustvu proživljavanja „nove normalnostiˮ i izgradnje žive arhive koja se može reprodukovati na različitim mestima. Realizacija projekta počela je tokom prvih lokdauna po čitavoj zemaljskoj kugli. Svakom autoru dodeljena je posebna fascikla. U Narodnoj biblioteci Bor biće pohranjeno oko 2.000 priloga šestotinak autora, pisanih na kineskom, srpskom, amharskom, engleskom, japanskom, nemačkom, koreanskom i mnogim drugim jezicima, a koji svi zajedno stvaraju jedan spomenik našem vremenu.

Violeta Stojmenović iz Narodne Biblioteke Bor je rekla o projektu: “Priče između zidova, i kao potencijalno nezavršiv umetnički projekat i kao artefakt, jedinstven i mnoštven istovremeno, čija je jedna od bezbroj mogućih verzija smeštena u knjižnom fondu Narodne biblioteke Bor, pozivaju korisnike biblioteke da u naizgled identičnom, tj. u nizu istovetnih belih fascikala, nasumice otkrivaju vrlo različita iskustva i doživljaje čitavog skupa medicinskih i nemedicinskih fenomena i dešavanja direktno ili indirektno povezanih sa pandemijom kovida 19, u širokom rasponu od zapisa koji će im i jezički i formalno i sadržajno biti bliski i razumljivi, u kojima će se, možda, prepoznati, iz kojih će, možda, saznati nešto važno o drugom čoveku, drugom društvu, drugoj zajednici, državi... do onih koji će za njih biti samo nečitljiva slika teksta, vizuelno privlačna ili odbojna, intrigantna i evokativna ili monotona”.

U svom tekstu povodom održavanja ovog programa, Violeta Stojmenović je istakla i sledeće: “Izvan nezaustavljivog toka sličnih ličnih, pa i intimnih zapisa koji se, povodom bilo čega, neprestano objavljuju na društvenim mrežama, potirući se i međusobno i nepromišljenim reakcijama na objavu i pre nego što se ona zaista pročita/pregleda, samo na osnovu „imena“, zapisi pohranjeni u biblioteci svedoče i o potrebi pojedinaca iz vrlo različitih miljea da njihova specifična reč negde, njima uglavnom neznano gde i za koga, ostane u „neprotočnom“ i „nesavremenom“ obliku. S druge strane, ne treba smetnuti s uma ni to da je umetnička koncepcija Džesfi Dženg, da bi se realizovala na bilo koji način i u bilo kojem od mogućih medija, zahtevala ne samo individualni odgovor i odgovornost, poverenje i svojevrsnu čežnju za alternativnim vidom komunikacije i izražavanja u alternativnoj, pandemijskoj realnosti već i podršku nekoliko kulturnih ustanova i organizacija, čiji su kapaciteti i resursi direktno, iako na prvi pogled nevidljivo obeležili ovu antiarhivu i odredili joj sastav.”

Na Borskim susretima u okviru internacionalnog kustoskog projekta “Novim putevima u novu budućnost” od 15. do 19. septembra biće održan niz programa na nekoliko lokacija u Boru. Transnacionalni istraživački tim i partneri projekta će kroz ove događaje podeliti svoja istraživanja razmatrajući kinesku inicijativu “Pojas i put” i način na koji će ona izmeniti estetike i prakse u lokalnom kontekstu.

„Novim putevima u novu budućnost” dugoročni je projekat i istraživačko ispitivanje kojim se promišlja inicijativa „Pojas i put” i kako će ona izmeniti estetike i prakse svakodnevnog života u različitim lokalnim kontekstima u Etiopiji, Srbiji, Sloveniji, Uzbekistanu, Kini, Kazahstanu. Borski susreti predstavljaju kulminaciju rada i istraživanja obavljenih u prethodne dve i po godine.

Video: Uništavaju se supstance od kojih su dileri hteli da prave drogu: Ovim su hteli da truju našu decu

Umetnički programi “Borski dim” Hua Juna i Žalbeni performans Robela Temesgena na Borskim susretima

Na Borskim susretima u okviru internacionalnog kustoskog projekta “Novim putevima u novu budućnost” koji se od 15. do 19. septembra održava na nekoliko lokacija u Boru, svoje programe predstaviće umetnici Hu Jun iz Kine i Robel Temesgen.

U planu su tri večere kineske hrane koje će umetnik Hu Jun od 16. do 18. septembra koncipirati i spremiti sa Ćuom, kineskim kuvarom koji sprema obroke za kineske radnike koji žive i rade u borskom Ciđinu. Ovaj program odigrava se pod nazivom “Borski dim”. Obroci su besplatni i svi su dobrodošli, ali je broj mesta ograničen. Zainteresovani treba da pošalju prijavu Huu Junu na e-mail adresu oziqpizo@gmail.com. Prijava treba da sadrži datum večere na koju dolazite, ime i prezime i broj telefona. Polazak na večeru je iz biblioteke, nakon programa.

“Ovo je novi projekat za mene i deo je kontinuirane saradnje sa kuvarom Ćuom koji živi i radi u Boru. Borani govore o Borskom Dimu i taj dim je ne samo dim sa kopa, već dim iz odžaka, pa i smogi prašina kao posledica rudarskih aktivnosti. Po preseljenju u Bor, Ću je radio kao kuvar skoro dve i po godine za kompaniju pod ugovorom Ciđina. Ove godine napokon planira da otvori svoj restoran u Boru. Znajući kako se kineska hrana sprema na otvorenoj vatri, nov tip dima i mirisa će biti donet u grad i dodaće novi sloj dima na onaj Borski”, istakao je Hu Jun.

Umetnik iz Kine je dodao: Naša saradnja biće fokusirana na pripremu hrane za goste projekta Novim putevima u novu budućnost. Gosti su oni izdaleka, kao i meštani Bora. Hrana će se spremati po meniju ili standardu kantine Ciđina. Duboko verujem da se kroz deljenje hrane deli kultura i to bi mogao biti prvi korak komunikacije među ljudima”.

Na programu je i Žalbeni performans Robela Temesgena, umetnika rodom iz Adis Abebe, trenutno nastanjenog u Oslu, koji će biti održan u Narodnoj biblioteci Bor, u nedelju 18. septembra u 17:30 časova.

“Iz razloga što će većina učesnika radionice doći sa drugih mesta, prepoznavanje iskovanog odnosa i kapitalizacija zajedničkog pojma odnosa čovek-zemlja je veoma važno i prikladno za planiran performans. Moramo da oplakujemo zemlju koju verovatno nikada nismo videli, ili za koju nismo znali. Ali zbog golog znanja koje ćemo podeliti, tugovaćemo za zemljom, stranci kao što jesmo, a u isto vreme, upoznati zloupotrebe kroz koje je prošla predložena zemlja”, rekao je Robel Temesgen.

Organizatori Borskih susreta su “Šta bi kustosiranje moglo / trebalo da bude” i Narodna biblioteka Bor, a događaj je koncipirala kustoskinja Biljana Ćirić.

„Novim putevima u novu budućnost” dugoročni je projekat i istraživačko ispitivanje kojim se promišlja inicijativa „Pojas i put” i kako će ona izmeniti estetike i prakse svakodnevnog života u različitim lokalnim kontekstima u Etiopiji, Srbiji, Sloveniji, Uzbekistanu, Kini, Kazahstanu. Borski susreti predstavljaju kulminaciju rada i istraživanja obavljenih u prethodne dve i po godine.

(Telegraf.rs)