Vorhola su optužili da mu je slika kič, a ona danas vredi do milion dolara: Kako je Endi video Elizabetu II

Serija "Reigning Queens" sadrži mnoge od Vorholovih centralnih tema

Printskrin: YT/menziesartauctions

Godine 1985. čuveni Endi Vorhol predstavio je seriju svilenih portreta pod nazivom "Kraljice koje vladaju" (Reigning Queens). Četiri trenutne vladarke - Elizabetu II, Beatris od Holandije, Ntombi Tvalu od Svazilenda i Margaretu II od Holandije. Portret monarha Ujedinjenog kraljevstva i Komonvelta ipak je najpoznatiji.

Originalni portfolio sastoji se od 16 grafika, po četiri slike svake od četiri vladarke. Radovi su zasnovani na zvaničnim ili medijskim fotografijama monarha, a portret kraljice Elizabete napravljen je od fotografije snimljene 1977. za njen srebrni jubilej, tehnikom sitotiska koju je Vorhol toliko koristio.

Endi Vorhol / Foto: Profimedia

Svaki otisak jeste ista fotografija, ali se razlikuju po boji. Vorhol je počeo da radi u ovom stilu sredinom 1970-ih, fragmentirajući sliku raznim oblicima i mrljama boja, što im je davalo namerno „umetnički“ izgled. Na mnogim njegovim ženskim portretima, kao što je ova ili čuvena Merlin Monro, raznobojne površine i sugestija šminke pojačavaju glamur i ženstvenost subjekata.

Serija Reigning Queens sadrži mnoge od Vorholovih centralnih tema – slavne ličnosti, portrete, konzumerizam, dekoraciju i ekstreme društvene hijerarhije. Vorholovi portreti se često odnose na javno lice, a ovo je tipičan primer. Ovde se kraljičino lice pojavljuje kao neprobojna maska, što je bio komentari i British Royal Collection kada je Vorhol predstavio delo.

- Vorhol je pojednostavio fotografiju Pitera Grudžena i sve što je ostalo je lice poput maske. Svi karatkeristike su uklonjene i jedino što vidimo su simboli kraljevske moći.

Reigning Queens je prvi put prikazana u Leo Kasteli galeriji u Njujorku u septembru 1985. godine. Vorhol je bio veoma uznemiren zbog izložbe i u svojim dnevnicima je napisao:

- Mrzim Džordža Maldera što izlažem u Americi. Trebalo je da ova serija bude prikazana samo u Evropi - niko ovde ne mari za monarhe i dobiću loše ocene.

Bio je u pravu. Većina kritičara je njegove radove ocenila kao kič.

Prošle godine četiri slike kraljice Elizabete II procenjene su na od 800.000 do milion dolara.

(Telegraf.rs)