Bio je u zatvoru, izgubio je studio u požaru, bio beskućnik, a onda mu se život promenio

Ričard Hačins sada prodaje svoja umetnička dela za veliki novac i nastoji da svet postane bolje mesto za život

Ričard Hačins Foto: Profimedia/MediaPunch Inc/Alamy

Život Ričarda Hačinsa nije bio lak. Poreklom iz Atlante, odrastao je u Tehvud Houmsu, jednom od prvih saveznih javnih stambenih projekata u Sjedinjenim Državama, pre nego što se preselio u Los Anđeles.

U "gradu anđela" je na kraju pronašao umetnički studio u kome je mogao da deluje na osnovu strasti prema slikanju koju je imao od svoje šeste godine. Ali i tamo se borio, bio je i u zatvoru u okrugu Los Anđeles.

Dok je bio u zatvoru, Hačins je dane provodio slikajući portrete na kovertama, eksperimentišući sa onim što mu je bilo na raspolaganju-pastom za zube, Kool-Aidom (osvežavajućim pićem) i obojenom bojom premaza Skitls i M & Ms-i koristeći četkicu napravljenu od njegovih iščupanih vlasi brade.

Kada je pušten, Ričard je izgubio studio u požaru i postao je beskućnik. Šetao je ulicama i živeo na plažama pre nego što je završio u skloništima za beskućnike na Skid Souu

Hačins je već šest godina živeo na Skid Rouu, a onda je u jednoj prodavnici u Los Anđelesu naišao na Čarlija "Roketa" Džabaleija, bivšeg menadžera repera 2Chainza. Od tada, Džabalei i njegova kompanija, Dream Machine, pomogli su da se Hačinsov život promeni.

Kad su ga pitali šta sanja, Ričard je odgovorio: "Moj san je da jednog dana uđem u muzej i vidim jednu od mojih slika kako visi na zidu."

Nakon početnog razgovora, Džabalei ga je odveo u umetničku radnju i kupio zalihe u vrednosti od 2.000 dolara kako bi ga ponovo slikao. Zatim su Džabalei i njegov tim napravili veb saht za Ričard kako bi prodavali njegove radove, uključujući 250 koverti koje je naslikao dok je bio u zatvoru. (Neke od tih koverti kasnije su donirane institucijama, uključujući i biblioteku UC Santa Barbara.)

Četiri sata nakon što je veb stranica pokrenuta, Džabalei i njegov tim prodali su Hačinsovo umetničko delo u vrednosti od 50.000 dolara. Džabalei je kasnije organizovao izložbu za Hačinsa u hotelu Sofitel Los Angeles na Beverli Hillsu, gde se pojavilo stotine ljudi.

Ričard Hačins Foto: Profimedia/MediaPunch Inc/Alamy

Hačins je te noći prodao još više slika, uključujući i onu za 23.000 dolara. Do danas, Ričard je od prodaje umetnina zaradio više od 200.000 dolara, a među značajnim kupcima bili su Opra Vinfrii, 2Chainz, Stiv Harvi i Vil Smit .

- Ovo je ono što osećam kao novo doba filantropije - rekao je Džabalei on za CNN.

Sada kada  nije na ulici, Hačins planira da pomogne kompaniji Dream Machine u njenoj misiji gde god može. Ali, rekao je, njegova "sudbina" sada je "da se vrati u Skid Rou". Sada pomaže drugima.

- Sećam se noći kada sam spavao u čvrstom krevetu. Bilo je to divno iskustvo. Ali nije mi prijatno dok svima oko mene nije udobno, što znači ljudima koje sam ostavio - rekao je Hačins.

- Pokušavam da učinim da se neke stvari dogode; ja ću učiniti da se stvari dese - rekao je Hačins.

Noć nakon svoje izložbe u Sofitelu, Ričard je otišao u Skid Rov i sav novac u džepu dao ljudima koji žive na ulici. Nada se da će u budućnosti pokrenuti prikupljanje sredstava za istraživanje raka dojke u čast svoje pokojne majke i da će pokrenuti fondaciju u njeno ime koja će pomoći u čišćenju Skid Roua i školovanju dece.

- Novac koji smo prikupili i nastavljamo da prikupljamo, iskoristiću ... da barem pokušam da učinim svet malo boljim mestom za život - posebno na Skid Rou - rekao je Hačins.

Video: Umetnik uzeo kosu od svog modela, pa njom nacrtao neverovatan portret

(Telegraf.rs)