Čačanska lepotica iz 19. veka uskoro će biti obnovljena: Novi sjaj za zgradu "Okružnog načelstva"
Planirano je da radovi na spoljnim zidovima traju dva meseca
Jedna od najstarijih građevina u Čačku je zgrada Okružnog načelstva, a daleke 1875. godine podigao ju je industrijalac Ferdinand Kren, sa tadašnjim velikim zidarom Jevremom Savićem.
Sve do 1967. godine ovu rustičnu građevinu koristio je sud, a danas je tu smeštena služba računovdstva za sve ustanove kulture u Čačku, kao i kancelarije, depoi i Galerija Narodnog muzeja. Od 18. maja započeti su radovi na njenoj rekontrukciji, pa će nakon nekoliko decenija stara zgrada dobiti novo ruho.
- Ova zgrada ubraja se u najlepše i najveće građevine koje su podignute u tadašnjoj Srbiji. Vreme je uzelo svoj danak, tako da će biti urađena nova fasada, a sve u skladu sa preporukama nadležnih institucija koje vode računa o nepokretnim kulturnim dobrima. Predviđeno je pažljivo skidanje svih oštećenih slojeva, završiće se popravke i obrade, a sve korišćene boje moraju biti bez agregata - rekla je za RINU Delfina Rajić, direktor Narodnog muzeja u Čačku.
Ktitor ovog zdanja, Ferdinand Kren, rođen je u Rumi, ali je kao dvadesetrogodišnji mladić sa bratom došao u grad na Moravi i postao jedan od njegovih najzaslužnijih građana. U Čačku je 1850. godine otvorio prvu pivaru, u kojoj se kasnije proizvodio i nadaleko čuveni konjak. Osnovao je i pomagao gradski fond za pomoć đacima, streljački klub i inicirao izgradnju spomenika Tanasku Rajiću.
- Ferdinad Kren u Čačak je doneo mnogo toga, bio je inovator u svakom smislu. Sa njim su stigli pivo, ali i prve pozorišne predstave, egzotične biljke i botanička bašta. Krenovi su bili veliki neimari, i iza njih je ostalo na desetine kuća, industrijskih i ugostiteljskih objekata - izjavio je Gvozden Otašević, novinar "Politike", i odličan poznavalac svih priča iz "čačankse čaršije".
Međutim ono po čemu Čačani najviše pamte Krena, svakako jeste zgrada Okružnog načelstva, a njena rekonstrukcija pohvalno je prihvaćena od svih. Planirano je da radovi na spoljnim zidovima traju dva meseca, a za njih je iz budzeta grada izdvojeno 5,2 miliona dinara.
(Telegraf.rs)