Srnin put svile: Na finoj tkanini oslikala je Belog anđela, likove carice Milice i cara Lazara
Srna Subanović na svili crta najrazličitije motive i stvara jedinstvene modne detalje
Srna Subanović iz Stare Pazove oduvek je bila naklonjena umetnosti, ali je u osnovnoj školi zavolela i biologiju, pa tako upisuje i završava molekularnu biologiju na Biološkom fakultetu u Beogradu, sa najvišim prosekom. Umetnost joj je nedostajala, te se prijavila na kurs slikanja na svili u ateljeu Milene Čvorović i bila je to ljubav na prvi potez četkicom, piše portal NS uživo.
- Tokom tri meseca, koliko je kurs trajao, sticala sam samopozdanje, ali da bih počela time kao rukotvorac da se bavim falilo je da svoj proizvod ponudim i nekom ko nisu moji ukućani i prijatelji. Tada iznosim na jedan od sajmova rukotvorina svoje 4 marame, pored nakita kojim se tada još uvek bavim. Prodajem 2 marame i dobijam neverovatnu energiju i potvrdu da nastavim sa time - započinje Srna svoj put svile.
Tako je postepeno napustila pravljenje nakita i potpuno se posvetila svili. Njena samostalna izložba 2012. godine u Centru za kulturu Stara Pazova bila je i više nego uspešna - sve marame su se prodale, što joj daje podstrek da nastavi.
- Nastavljam uporedo studije, upisujem master Reproduktivna biologija i embriologija, završavam sa najvišim prosekom, ali ne odustajem od slikanja na svili. Tada kao hobi, sada kao dodatni posao koji preti da postane i glavni - priča ona.
Srna objašnjava da ima nekoliko tehnika slikanja na svili, ali da sve zahtevaju preciznost i strpljenje. Međutim, nakon 8 godina bavljenja ovom vrstom umetnosti, njena ruka se izveštila da joj ne predstavlja problem da oslika bilo koji motiv.
- Svila, čisto bela, najpre mora da se opere kako bi se otklonile eventualne nečistoće. Zatim se svila zateže na ram. Željeni motiv može da se prvo oslika kontur pastama ili vrućim voskom. Nakon što se osuše, možete da krenete sa bojenjem, pri čemu su boje za svilu malo gušće od vode, pa se razlivaju u svom smeru. Posle sušenja, svila se fiksira peglanjem na visokim temperaturama, zatim pere ručno u hladnoj vodi - objašnjava Srna proces crtanja na svili.
Tada je marama spremna za nošenje, a Srna napominje da su boje postojane i ne ispiraju se.
Motivi i za muškarce
Osim marama različitih dimenzija, oslikava i trake koje se u kombinaciji sa srebrom nose kao narukvice, trake za kosu, ali nije izostavila muškarce. Za njih oslikava maramice za džep, leptir mašne i neizostavne kravate.
Od ove godine, Srna je započela i oslikavanje satenskih bandana za kućne ljubimce.
Svaka marama koju Srna uradi je ručno oslikana i personalizovana, a kaže da svako ko se bavi svilom zna da dva puta nije moguće nešto identično ponoviti.
- Svaka marama oslikava interesovanja osobe koja će je nositi. Moji poručioci baš zato od mene uvek poručuju ono što su oni sam i- da li govorimo o ljubiteljima određenih slikara i njihovih slika, zatim gradova, a time o emocijama i uspomenama koje im ti gradovi izazivaju ili motivima iz knjiga, filmova ili pak njihovog perioda života, verski motivi ili neki univerzalni - kaže Srna.
Trenutno su joj najdraže marame na kojima je oslikala Belog anđela, cara Lazara i caricu Milicu i maramu Bogorodica. To su joj bili pravi izazovi koje je uspela da ostvari.
- Moje aksesoare nose žene koje imaju svoj stil, koje su već rođenjem dame, a ne samo slepi pratioci modnih trendova. To su jake žene koje znaju šta žele i znaju kako da takve jedinstvene aksesoare iznesu. I zaista, kada mi pošalju fotografiju sa maramom, jasno mi je da one zaista takve i jesu - poručuje Srna.
(Telegraf.rs)