Svetovna poetika slike: Otvaranje izložbe "Humaniora" u Galeriji "Lucida"
Iako i dalje kroz pojedine scene citira Bibliju i mitologiju, ipak, ostavlja prostor za drugačija, proizvoljna, suprotna ili bar atipična, čitanja ikonografije...
Izložba pod nazivom "Humaniora", umetnice Kristine Pirković, biće otvorena 3. marta u 18h u Galeriji "Lucida" u Beogradu.
- Ako bismo ukupan krajnji utisak i sadržajnost radova rezimirali nazivom Humaniora (lepe veštine koje čoveka čine čovekom; osnov svakog plemenitijeg vaspitanja duha i srca), onda verujemo u dostizanje mira, postojanje plemenite i humane egzistencije, koju Kristina nenametljivo predlaže.
Iskorak koji Kristina pravi u odnosu na dosadašnji rad je promena idejnog i tematskog fokusa, koji je sada usmeren na svetovne teme. Ona se približava problematici i promisli egzistencijalne filozofije. Iako u prvom planu narativna struktura i dalje kroz pojedine scene citira Bibliju, mitologiju, ipak, ostavlja prostor za drugačija, proizvoljna, suprotna ili bar atipična, čitanja ikonografije.
Didaktička namera o negovanju skromnosti kod čoveka sprovedena je kroz crtež i sliku Vavilon, ilustracija biblijske teme, ovde je povod za razgovor o prevazilaženju ega, sujete, drskosti u svakodnevnim životnim situacijama, kako bismo osvestili i dostigli duhovne vrednosti, a odustali od strmih stepenica koje vode do strogo materijalnih ciljeva i ostvarenja.
Simbolika temporalnih motiva (kućice, stolice) ispituje fenomen samoće, kao i rad Priča o nestajanju I i II. Usled bolnih odlazaka, nakon teških napuštanja, ko ili šta je ono što ostaje? Igračke evociraju detinjstvo i sve ono detinje i nevino, već izgubljeno, a uvek aktuelno i poželjno. Predstave životinja nose univerzalnu simboliku bastijalnog i divljeg u čoveku, ne zadržavajući se na individualnoj tipologiji značenja svake pojedinačno – kaže Mira Vujović, istoričar umetnosti.
Izložba će biti otvorena do 27. marta 2020. godine.
Biografija umetnice
Kristina Pirković je rođena 1991. godine. Diplomirala je 2014. godine na Filološko-umetničkom fakultetu u Kragujevcu, na odseku za primenjenu i likovnu umetnost, smer zidno slikarstvo, u klasi profesora Željka Đurovića.
Master studije završila 2015. godine na istom fakultetu, takođe zidno slikarstvo, pod mentorstvom profesora Željka Đurovića i komentorstvom docenta Jelene Šalinić Terzić.
Član je ULUS-a od 2018. godine. Izlagala je na trinaest samostalnih i više grupnih izložbi.
(Telegraf.rs)