Predstavljena monografija i izložba "Sećam se 2" Dragoljuba Zamurovića

V. Đ.
Vreme čitanja: oko 3 min.

O veoma plodnom stvaralaštvu Dragoljuba Zamurovića na otvaranju je govorio i njegov kolega, fotograf i prijatelj Imre Sabo.

Foto-ilustracija: Shutterstock

Predstavljanje monografije "Sećam se 2" i istoimene izložbe istaknutog fotografa Dragoljuba Zamurovića održani su u RTS klubu u Beogradu.

O veoma plodnom stvaralaštvu Dragoljuba Zamurovića na otvaranju je govorio i njegov kolega, fotograf i prijatelj Imre Sabo.

Nova izložba od 130 fotografija u Galeriji RTS kluba u zgradi Radio Beograda predstavlja retrospektivu dela čuvenog stvaraoca iz foto monografije "Sećam se 2" koja sadrži 277 fotografija podeljenih u dve celine.

Prvi deo sastoji se od niza priča iz autorovog života i najlepših fotografija iz foto-reportaža. Drugi deo obuhvata 144 strane i 277 fotografija događaja koje je Dragoljub Zamurović snimao od '90-tih godina.

Imre Sabo se pohvalio da je usled neobičnih okolnosti dva puta spasao život svom prijatelju Zamuroviću, te da je ponosan što su saradnici dugi niz godina.

Sabo je ispričao jednu ličnu anegdotu koja opisuje njegov prvi susret sa Zamurovićem, pre 45 godina kada su radili u listu "Ilustrovana politika".

Tada se Sabo suočio sa nizom prelepih fotografija koje su prema njegovim rečima bile toliko moćne i vrhunske, da je on bio siguran da su od nekog umetnika iz svetskog magazina "National Geographic".

Kasnije se uverio da je fotograf bio lično Dragoljub Zamurović.

"Imao sam zadatak na temu 'Letnje bašte beogradskih kafana'. I više puta sam se vraćao na ista mesta da radim fotografije, da su konobari krenuli da me zavitlavaju kako nisam položio i moram opet. Tako sam treći put išao da fotografišem baštu restorana 'Tri šešira'. I onda mi tamo rekoše šta je kod njih već uradio Zamurović: popeo se na krov restorana i nije mu bilo teško da odozgore slika ljude. Idite u taj restoran i bacite pogled na krov kako je teško doći dotle, a njega ništa nije mrzelo da bi uradio savršeno", ocenio je Sabo i dodao da zavidi prijatelju na toliko bogatom opusu i da je ponosan što su prijatelji skoro 50 godina.

Zamurović je objasnio da je njegov princip rada oduvek bio takav da slika neku određenu temu, sačuva one fotografije koje su mu neophodne za objavljivanje, dok kaže da ostatak baca, jer ne može da čuva na hiljade slajdova. Imao je čak 20.000 svojih fotografija u kolekciji.

Onda je vremenom otvorio svoju zvaničnu Fejsbuk stranicu i počeo da dobija puno poruka od njegovih fanova da je vreme da objavi sve te fotografije, da ih nekako kompletira i publikuje.

Tako je došao na ideju da napravi dve knjige - monografije kao presek svog opusa.

Zamurović je otkrio jedan od dva slučaja kada mu je kolega Imre Sabo spasao život.

Naime, bilo je to kada je Zamurović kupio veliki balon za letenje, tada prvi na Balkanu. Želeo je da njim da leti i iz ptičje perspektive slika prirodu. Njihov zajednički prijatelj i profesor mu je pomogao da leti u tome, ali desilo se da je otišao malo previsoko.

"Kada odete u visinu 100 metara, imate šanse da ne poginete ako padnete. Eventualno se ugruvate, slomite nogu ili ruku, ali nećete fatalno nastradati. Međutim, taj naš profesor kaže da idem na hiljadu metara, što je već ozbiljno. Uspaničeno sam zvao Imra da mi pomogne, jer ne znam da upravljam balonom. Imre je odmah pozvao profesora i on mi je objasnio kako da se spustim na zemlju. Da nije bilo takvog ishoda, danas ne bi ni bilo ove izložbe. Ili bi bilo, samo bez mene", zaključio je Dragoljub Zamurović.

(Telegraf.rs/Tanjug)