Preminuo umetnik Branimir Stojanović Trša

U svom radu, koji je bio smešten između filozofije, psihoanalize i umetnosti bavio praksama pisanja i konceptualno-političkim intervencijama u institucionalne kontekste filozofije, umetnosti i psihoanalize

Filozof, psihoanalitičar, predavač i umetnik Branimir Stojanović Trša preminuo je 23. februara u Beogradu u 64. godini od posledica korona virusa, piše seecult.org.

U svom radu, koji je bio smešten između filozofije, psihoanalize i umetnosti bavio praksama pisanja i konceptualno-političkim intervencijama u institucionalne kontekste filozofije, umetnosti i psihoanalize.

Branimir Stojanović Trša je od 1980. godine objavljivao je tekstove i eseje u oblasti filozofije, teorijske psihoanalize, kritike ideologije i teorije umetnosti.

Bio je jedan od osnivača umetničko-teorijske Grupe Spomenik, kao i platforme Učitelj neznalica i njegovi komiteti, koja je funkcionisala kao mesto samoobrazovanja i javna bibllioteka-arhiv tekstova, periodike i knjiga jugoslovenske humanistike

Branimir Stojanović Trša je smatrao da je potreba za skupljanjem, klasifikacijom i ponovnim kritičkim čitanjem ključnih tekstova i knjiga jugoslovenske humanistike urgentna zato što sadrže socijalnu i političku alternativu postojećem sistemu u Srbiji, ali i globalno, zato što je njihovo ponovno kritičko čitanje od suštinskog značaja za razvoj nedogmatičkih kritičkih političkih mislilaca koji reflektuju aktuelne procese i događaje u socio-političko-ekonomskom životu regiona, alii zato što je jugoslovenska humanistika izvan obrazovne i intelektualne pažnje u svim državama naslednicama bivše Jugoslavije, a bez nje je nemoguće razumeti čitav 20. vek jugoslovenskih naroda.

I sam je učestvovao na brojnim izložbama savremene umetnosti, uključujući Memorijal Nadežde Petrović u Čačku i Oktobarski salon u Beogradu.

U produkciji 50. Oktobarskog salona i Akademskog filmskog centra, nastao je sedmoipočasovni film “Svi govore” (2009) Stojanovića, koji je režirao u saradnji sa Želimirom Žilnikom, uz učešće više od 60 umetnika – članova Udruženja likovnih umetnika Srbije (ULUS), koji su se odazvali na poziv da ukratko predstave svoj umetnički rad, poziciju i iznesu stavove.

(Telegraf.rs)