Poznati hrvatski influenser optužen za novčanu prevaru: Predstavljao se kao milioner, snimio pesmu sa Devitom

N. L.
Vreme čitanja: oko 9 min.
Foto: Red TV

Influenser Josip Mijić poznatiji pod pseudonimom JM trade optužen je od strane 40-godišnji Splićanina Maria za finansijsku prevaru od čak nekoliko hiljada evra.

Manipulator iza Instagram profila JM Trade, koji se reklamira kao uspešan preduzetnik i broker – objavljuje slike skupih automobila, satova i elitnih destinacija – obećao mu je veliku zaradu na trgovanju valutama, potom ga nagovorio da mu uplati nekoliko hiljada evra putem aplikacije Revolut, a onda mu objavio srećnu vest: da je navodno ostvario veliki dobitak od skoro 100.000 evra.

No, u ovome je kvaka: da bi oštećeni Mario povukao svoj novac, JM Tradeu mora najpre da uplati još 10.000 evra poreza.

-  Znam da sam bio naivan, ali on me uveravao da ima stotine ulagača koji zarađuju jako dobar novac, da je i on sam na tome stekao bogatstvo. Kontaktirao sam policiju, banku i sve servise, ali novac nisam dobio nazad, morao sam da se obratim medijima - ispričao je za Jutarnji list.

Mario, koji inače radi u inostranstvu, siguran je ko iza cele operacije stoji: kaže da je to domaći influenser, 25-godišnji Josip Mijić. Splićanin Josip Mijić predstavlja se kao Instagram zvezda i milioner iza profila JM Trade.

Na tom Instagram profilu ima stotine hiljada pratilaca, upola toliko na TikToku i uglavnom objavljuje slike sa skupim automobilima, na večerama u hotelima u Majamiju i Dubaiju, sa satovima od 100.000 evra.

U motivacijskim video zapisima, kojima cilja uglavnom mlade pratioce, prodaje bućkuriš novog mačizma Endrua Tejta, jeftinog self-helpa i finansijske motivacije.

„Svi vi koji idete u školu i na faks dajte najbolje godine da ostvarujete tuđe želje i nazadujete“, kaže u jednom videu na TikToku. U drugom objašnjava „pet glavnih pravila za život“, pa nastavlja s „pravilima za uspešno trgovanje“ i „šta bogate ljude čini bogatima“ i na kraju daje savet „kako otkriti vara li te devojka“...

Ko je Josip Mijić

O Mijiću se nije puno pisalo u domaćim medijima. Poznato je tek da dolazi iz poznate splitske preduzetničke porodice Mijić, vlasnika trgovinskog lanca Građa i niza nekretnina u strogom centru Splita te da je u mladosti igrao fudbal i studirao u Americi. Okušao se i u muzici, pa je rep pesmu snimio s popularnim srpskim reperom Devitom.

Češće gostuje u regionalnim podcastima i emisijama, a tamo ističe da je „svoj novac sam zaradio“, da „nije tatin sin“ i da s „porodicom godinama ne razgovara“.

Kada ga je u jednom intervjuu za srpski Red TV voditeljka pitala kako je zaradio prvi milion, on joj je rekao: "Prvi milion sam napravio trejdovanjem, na berzi kupovinom i prodajom valuta". Novac je od toga, tvrdi, „uložio u nekretnine i druge projekte“.

Međutim, Mario daje drugačiji portret mladića. Uveren je da influenser ne zarađuje trgovanjem valutama, nego prodavanjem priče o trgovanju valutama. Svoje lakoverne sledbenike na društvenim mrežama, koji se povedu za njegovim životnim stilom i plitkim savetima, nagovara da mu uplate novac i obećava im basnoslovnu zaradu na brzinu, kaže.

- U početku je sve bilo dobro, čuli smo se svaki dan, uveravao me da je moj novac siguran, ispitivao me kako sam, dobio sam utisak da se baš meni posvetio i da se razume u biznis – priča Mario.

"Jutarnji" je na uvid dobio gotovo hiljadu poruka koje su njih dvojica razmenili unazad mesec dana. Mario je poslao i zapise svih novčanih transakcija i mejlove koje je dobio od Mijićeve platforme za ulaganje Interactive Live Market. Iz svega se vidi Mijićev modus operandi: on obećava veliku zaradu, agresivno nagovara na uplate i na kraju traži plaćanja poreza, provizije na tobožnji veliki dobitak koji je klijentu zaradio.

Hronologija u slučaju prevarenog Marija

Ovako izgleda hronologija u slučaju prevarenog Marija: Mijić, odnosno osoba iza profila na Instagramu JM Trade, javila se oštećenom u inbox krajem novembra nakon što ga je ovaj zapratio: „Zdravo, kako ste? Jeste li otvoreni za finansijske prilike?“. Kada je ovaj izrazio interes, JM Trade mu je ponudio „vrhunski program poverljivog učenja i zarade“ kojim „početna investicija dovodi do solidnog povrata“ i predstavio se kao stručnjak za trgovanje koji „pažljivo bira alate i resurse u pomaganju drugima da dođu do svog finansijskog cilja“.

Mario je pristao, JM Trade ga je zatražio da razgovor prebace na aplikaciju Telegram. Marija je tu nagovorio da skine novac sa svog računa, kupi bitcoin u iznosu nekoliko hiljada evra putem Revoluta i sredstva prebaci na nepoznati račun navodno vezan za Mijićevu stranicu za trgovanje Interactive Live Market. Link na tu stranicu donedavno je stajao na Mijićevom Instagram profilu.

- JM Trade mi je ponudio razne pakete ulaganja koje nudi svim klijentima. Što više uložim, rekao je, to će mi ostvarena dobit biti veća. Sve što ja treba da uradim je da uplatim novac, a on će mi pomoći da ostvarim zaradu – prepričava.

Tri su paketa ulaganja s navodnim zagarantovanim dobitkom: na uloženih 2.400 evra, na primer, JM Trade ulagačima obećava garantovanu dobit od 11.100 evra, na uloženih 3.700 evra dobit od 21.200 evra, a 5.000 evra 37.000 evra.

- Nije mi bilo sumnjivo ni kada je počeo da me ispituje šta tačno radim i koliko zarađujem – iskren je Mario, dodajući da radi u uslužnim delatnostima u inostranstvu i za hrvatske prilike ima solidna primanja.

Kada je JM Trade dobio informaciju da Mario dobro zarađuje, oštećenog je nagovorio da uzme najskuplji „paket od 5.000 evra ulaganja“ jer „dobit od 37.000 evra ti je zagarantovana, prijatelju“, kako piše u jednoj poruci. U drugoj ga uverava da je to „jednokratno plaćanje“ i da će „unutar 24 sata trgovanje biti dovršeno“, a Mariju „novac sesti na bankovni račun“.

- Priznajem, ja o trgovanju nisam ništa znao. Imao sam nešto ušteđevine, planirao sam da kupim stan i mislio sam da bih mogao deo da uložim. Zato sam na kraju pristao - brani se Mario.

Sada se grize što je ispao naivan. Uviđa da su poruke koje mu je JM Trade slao česte pune besmislica, besmislenih i kvazi-stručnih formulacija.

Na kraju, Mario je putem Revoluta na račun JM Tradea uplatio nekoliko hiljada evra. „Jedva čekam da nastavim s trgovanjem i počnem da vam zarađujem“, odgovorio mu je JM Trade. Za nekoliko dana opet mu se javio s dobrim vestima: u Interactive Live Marketu Mario je napravio veliku dobit, skoro 100.000 evra. Ali, mora prvo Mijićevoj firmi da isplati 17 posto poreza, za posredovanje. „Politika je firme da svaki ulagač plaća propisanih 17 posto za obradu svoje zarade kako bi izbegao multinaciju poreza i kašnjenja“ (multinacija je izmišljena reč).

Mario shvata da je prevaren

Mario tu napokon shvata da je prevaren.

"Kako da to uradim? Pa već sam vam sav novac poslao?", žali se. Ovaj ne odustaje: "Dodajte 10.000 na svoj Revolut i pošaljite. Želim da ovo sada rešimo. Tako da u narednih 20 minuta dobijete svoj novac na račun", piše JM Trade. Ovaj ne pristaje: "Ali nemam toliko novca, trebalo je to da mi kažete odmah na početku, a ne sada". "Ne razumeš, prijatelju, tvoja dobit je zagarantovana. Moraš da nađeš način da dođeš do novca i platiš", odgovara. Mario završava razgovor: "Ovo je kao da razgovaram sa zidom".

Na pitanje, sada, nije li mu takav agresivan način komunikacije odavao da nešto nije u redu sa celokupnom pričom, Mario odgovara da je sumnjao, ali ga je ovaj razuverio. Slalo mu je skrinšotove poruke drugih svojih investitora koji su navodno putem njega zarađivali stotine hiljada evra i zahvaljivali mu. "Moji drugi investitori su bili zapanjeni apsurdnim dobitkom od trgovanja", kaže mu.

Na kraju, kada je Mario zapretio prijavom policiji i tražio povrat novca, ovaj je promenio ton: "Vaš novac nije kod nas. Plaćanje poreza je nužno. Pokušajte da nabavite novac od bliskih prijatelja. Kašnjenje je opasno, prijatelju. Neću da ponavljam".

- On je na mene vršio pritisak, javljao mi se svaki dan i stvorio utisak da moram odmah da reagujem jer ću inače propustiti zaradu. Tek kasnije, kada sam počeo da guglam, našao sam iste priče ljudi koji su isto prevareni - priča.

Unazad godinu dana izašao je veliki broj ispovesti koje raskrinkavaju JM Trade. Posvećen je tome ceo jedan TikTok kanal pod nazivom "JM Trade prevara". Na Redditu, takođe, barem desetak postova koji se njime bave: "Josip Mijić (JM Trade) internet prevarant i teška lažovčina", "Josip Mijić, JM Trade vara ljude", "Kako zaštititi decu od internet prevaranata poput JM Trade".

"Jutarnji" je pokušao da kontaktira i samog Mijića. Poslali smo mu nekoliko poruka preko društvenih mreža, na mejl adresu, na adresu firme Interactive Live Market, kao i na adresu njegovog oca, isto Josipa Mijića, građevinskog preduzetnika. Mijić, međutim, nije odgovarao. Jedini odgovor stigao je od njegove platforme za trgovanje Interactive Live Market.

Odgovor potpisuje navodni Dru Smit, menadžer službe za korisnike, i zvuči prilično neodređeno.

- Interactive Live Market je legitiman i registrovan subjekt koji posluje u skladu sa svim relevantnim propisima. Poseduju potrebne dozvole za obavljanje brokerskih i trgovačkih poslova. Međutim, kako bismo poštovali poverljivost i sigurnost firme, podatke o registraciji i sertifikate otkrivamo samo provereno akreditovanim subjektima na zahtev. Ove stvari, posebno optužbe za prevare, shvatamo jako ozbiljno. Imamo politiku plaćanja poreza pre isplate na snazi više od dve godine i usmerena je na obezbeđivanje usklađenosti sa globalnim finansijskim propisima - kaže.

Inače, Interactive Live Market već na prvi pogled deluje sumnjivo. Na njihovoj stranici piše da su "najbolja platforma za trgovanje", da su "brokeri kojima se može verovati", a tvrde i da imaju više od deset hiljada aktivnih klijenata i portfelj od više od četiri miliona dolara. Ipak, na stranici je nemoguće pronaći podatke o firmi koja stoji iza platforme, nije naveden kontakt telefon niti fizička adresa.

S druge strane, za sve oštećene, pa tako i sagovornika Jutarnjeg Marija, postoje otežavajuće okolnosti. Činjenica je, kako sam priznaje, da je dobrovoljno uplatio novac JM Trade-u, kao i to da mu je od početka rečeno da se na dobitak plaćaju provizije. Osim toga, na direktno pitanje Mariju može li sa sigurnošću da potvrdi da je sve vreme razgovarao baš s Mijićem, kaže da nije siguran.

- Puno je poruka bilo jako čudno napisano, nepismeno i nerazumljivo, činilo mi se kao da razgovaram sa nekim robotom ili nekim ko sve prevodi preko gugl prevodioca - kaže.

Naime, iz poruka koje su čudno strukturirane i gramatički često neispravne, stiče se utisak da Mijić u razgovoru uopšte nije uključen. Pre bi se moglo reći da možda ima tim ljudi, ili chat-bot sistem za razgovor, a koji ulagače nagovara na uplatu novca i vodi ih kroz proces tobožnjeg ulaganja.

Na kraju, "Jutarnji" je celokupnu dokumentaciju prosledio MUP-u, tražio njihovo mišljenje, kao i informaciju da li je neka prijava protiv Mijića već podignuta. Iz MUP-a su takođe potvrdili da je moguće da je reč o prevari.

- Obaveštavamo vas da se najverovatnije radi o investicijskoj prevari, o čemu smo više puta obaveštavali javnost. Savetujemo da svi oštećeni navedeno prijave u policijskoj stanici na čijem području prebivaju - rečeno je.

(Telegraf.rs/Jutarnji.hr)