"Ova se vuče kao da je glista, kao da je bičuju": Đole Đogani o brejkdensu na OI, pomenuo i viralnu senzaciju

Vreme čitanja: oko 2 min.
Foto: A. Nalbantjan, Odd ANDERSEN/AFP/Profimedia

Ovogodišnje Olimpijske igre u Parizu bile su jednom rečju, zanimljive.

Od neobičnog otvaranja koje je privuklo dosta pažnje, neke oduševilo, druge razgnevilo, pa sve do oduzimanja i vraćanja medalja atletičarkama.

Ove 2024. godine brejkdens je zvanično olimpijski sport, što je poprilično dug put od komšijskih žurki u Bronksu sedamdesetih, pa evo sad sve do Pariza.

Pozvali smo domaću legednu brejkdensa koji je osvojio sve što se osvojiti može i porazgovarali o plesu, dotakli se i bi igračice koja je svojim neobičnim pokretima dospela u žižu interesovanja.

Naravno, ako ste sumnjali, pričali smo sa Đoletom Đoganijem.

- Pogledao sam jedan deo takmičenja, ne stižem sve da ispratim, na moru sam - rekao nam je Đole i naglasio da je ponosan što je brejk postao olimpijski sport.

- Ponosan sam, jedva sam čekao da postane olimpijski sport jer u suštini, brejk je kombinacija gimnastike, atletike i plesa, svega ima tu.

Ljudi su masovno na društvenim mrežama delili snimak Rakel Dan b igračice (bi skraćenica za brejdens igrača) zbog veoma neobičnog stila i da ni Đogani bez problema pobedio sve njih tamo.

Skroman kakva je inače, Đole je kroz osmeh odgovorio da bi to možda bilo nekad, kada je bio mlađi jer sad ipak ima godine, ali da je u svoje vreme bio i prvak Evrope, kao i vicešapmion sveta u brejkdensu.

Zamoli smo Đoleta i da nam prokomentariše gorepomenutu Rakel Dan koja je za kratko vreme postala mim jer su njeni igrački pokreti okarakterisani kao smešni i da nije zaslužila da se nađe na Olimpijskim igrama.

- U brejk densu, postoje osnovni elementi koji se koriste da bi brejk bio brejk, pored osnovnih, koji se koriste kao uvod u igru, ima onih teških kada se igrač vrti na glavi i pravi još neke da kažemo teške kombinacije koji donose veliki broj bodova, a bodove donose: elegancija pokreta , plesni ritam, rad nogu, rad ruku, korisćenje partera, to mislim na gimnastičarske pokrete u tačnom ritmu muzike, način na koji komunicira sa publikom. Kombinacija virtuoznosti sa gimnastičarskim tzv. ludilima tj. novim pokretima koji individualci prvi put izvode i time postavljaju nove standarde i dobijaju najvise poena. Ovo danas tj. OI nemaju veze sa brejkom, ova se vuče kao glista radi neke pokrete kao da je ranjena u g**u ili kao da je neko bičuje, a ona se uvija od bola. Pogledajte film iz 1980. Brejkdens i biće vam jasno. Sve više mi je drago sto sam se rodio u ono zlatno doba i muzike i plesa - rekao je Đole i dodao da mu se ne sviđa ovakav moderni brejk.

- Nikako mi se ne sviđa ...Kao i muzika danas - rekao je za Telegraf.

Inače, Australijanka Rakel "Rejgan" Dan se naravno nije postigla neki rezultat, a pobednica je Japanka Ami Juasa koja je u finalu pobedila Litvanku Dominiku Niku Banevic, dok je kineskinja Liu 671 Kvingui osvojila bronzanu medalju.

Nažalost, brejkdens nije izglasan za Olimpijske igre u Los Anđelu 2028. godine, pa je moguće da će se opet pojaviti kao sport na OI 2032. godine u Brizbejnu, Australija.

(Telegraf.rs)