Ramonda o kojoj peva Teya Dora je simbol Dana primirja: Znate li koji srpski političar je ovo osmislio?

Vreme čitanja: oko 2 min.

Državni praznik ustanovljen je kao sećanje na pobedu srpske vojske u Prvom svetskom ratu

Foto: Shutterstock, Mileta Mirčetić

Pevačica Teya Dora sinoć je odnela pobedu na takmičenju Pesma za Evroviziju sa numerom "Ramonda" i njom će predstavljati Srbiju na Eurosongu u Malmeu. Natalijina Ramonda o kojoj ona peva, postala je jedna od glavnih tema u javnosti u prethodnih nekoliko dana upravo zbog jake simbolike koju nosi.

Ovaj cvet predstavlja simbol Dana primirja u Prvom svetskom ratu, koji se slavi 11. novembra. Malo ko zna da je inicijativa za ideju da baš ovaj cvet postane simbol potekla od Marka Đurića. 

Foto: Tanjug/Miloš Milivojević

Državni praznik ustanovljen je kao sećanje na pobedu srpske vojske u Prvom svetskom ratu, ali se proslavlja i u drugim evropskim zemljama, potpisnicama primirja u Francuskoj.

Inicijativa da simbol praznika postane malo poznati cvet potekla je od Marka Đurića 2012. godine, tadašnjeg savetnika predsednika republike Srbije Tomislava Nikolića, a sada ambasadora Srbije u Americi. Idejno rešenje uradio je sa tadašnjim saradnikom u spoljnopolitičkom timu predsednika Srbije Aleksandrom Ristićem.

Đurić je pre nekoliko godina objasnio da je kao inspiracija poslužila ruska georgijevska lenta, narandžasto-crna traka preuzeta sa Ordena svetog Đorđa koja se u Rusiji nosi povodom Dana pobede u Drugom svetskom ratu, i britanska popi. Taj stilizovani cvet bulke u Velikoj Britaniji zvaničnii i javne ličnosti nose uoči Dana primirja u Prvom svetskom ratu i na sam taj dan.

Foto: Wikipedia

Tada, on je naveo da je baš Ramondu izabrao jer se na latinskom ovaj cvet zove Ramonda Serbica, dok cela priča o njenom pronalasku i svojstvima oživljavanja nosi posebnu težinu i simboliku. Naime, ovaj cvet je među retkim biljnim vrstama koje posle zalivanja mogu ponovo da ožive čak i ako se potpuno osuši. Otuda ga zovu i cvet feniks. A zvanično ime je dobio po kraljici Nataliji Obrenović.

Natalijinu ramondu 1884. godine otkrio je u okolini Niša dr Sava Petrović, dvorski lekar kralja Kilana Obrenovića. Zajedno sa Josifom Pančićem, on je neobični cvet opisao i dao mu ime.

Foto: Wikimedia/Francine Riez

Osim u delovima Srbije, na Suvoj i Šar planini, u Jelašničkoj i Sićevačkoj klisuri, raste i u Makedoniji i u severnoj Grčkoj, a posebno je simbolično što je ima i na Kajmakčalanu, najvišem vrhu planine Nidže i čuvenom lokalitetu iz Prvog svetskog rata. Cvet se nalazi na spisku retkih, ugroženih i endemičnih biljaka Evrope, a u Srbiji je kao prirodna retkost zaštićen zakonom.

Podsetimo, Teya Dora je sinoć sa numerom "Ramonda" na takmičenju Pesma za Evroviziju osvojila 22 poena, 12 od stručnog žirija i 10 od publike. Iako je Breskvica sa numerom "Gnezdo orlovo" dobila ubedljivo najviše glasova od strane publike, više članova žirija je više glasova dalo Teya Dori, a ostaće zapamćeno da je Sajsi MC, jedna od članica žirija, Breskvici i "Gnezdu orlovom" "poklonila" - nula poena.

(Telegraf.rs)