Severina poslala otvoreno pismo Vrhovnom sudu: "Mislim da se to zove organizovani kriminal"
Vrhovni sud je prihvatio zahtev za revizijom koji je podneo Milan Popović
Vrhovni sud objavio je danas odluku u slučaju starateljstva nad sinom pevačice Severine Vučković i biznismena Milana Popovića.
Presudu Županijskog suda u Splitu kojom je odlučeno da će dečak, za kojeg roditelji imaju zajedničko starateljstvo, živeti s majkom, sada je ovom odlukom Vrhovnog suda RH ukinuta.
Vrhovni sud je prihvatio zahtev za revizijom koji je podneo Milan Popović. On je ukazao na to da Županijski sud u Splitu nije usmeno ispitao veštake iako je on to izričito tražio, piše N1.
Ovim povodom, ponovo se oglasila Severina Vučković. Ovoga puta, napisala je otvoreno pismo upućeno Vrhovnom sudu, a mi ga prenosimo u celosti.
- Dragi Vrhovni sude... Dakle, s obzirom na to da ste javno objavili vašu odluku i to pre nego je meni odluka uručena, javno vam i dogovaram. Ja sam S.V. (a ne S.K., kako ste napisali u odluci). Mama kojoj ste uzeli dete, kako biste ispravili "neujednačenu sudsku praksu" i "greške u proceduri" u postupku koji je završio pre dve i po godine. Proceduralna greška se sastoji u tome da je, po vašem mišljenju, sudsko veće u postupku za starateljstvo trebalo da sasluša veštake, koji su nalaz pisali gotovo godinu dana ( a trebalo je da bude gotov za mesec dana) - napisala je ona i dodala:
- Znači, oboje veštaka, Grošić i Dijanić, koji su, uzgred, zadnji put videli moje dete pre tri i po godine, nisu usmeno obrazložili svoj nalaz, kažete. Na sud su pozvani. Dijanić se opravdala nalazom da je bolesna, a veštak Grošić da je kognitivno nesposoban. Svoj nedolazak na sud opravdao je, citiram: "Zbog nedostatka kognitivnih i intelektualnih spsobnosti, vezanih upravo za konkretan predmet". Tim rečima doslovno. Pitam se je li možda bio i kognitivno nesposoban kad je radio nalaz ili kad ga je poslao? Ali to je druga tema...
- Pa da vam pojasnim, Vrhovni sude… Veštak Vladimir Grošić me je u jesen 2021. godine pozvao u park Maksimir u 21h, jer on tamo džogira, obrazloživši da me ne može primiti u bolnici. Bila sam prestravljena, ali sam otišla zbog sina. Tada mi je rekao da je zatražio svoje izuzeće iz predmeta, jer su mu pjetili. Rekao je da su mu pretili da će izgubiti posao, da znaju gde mu starija ćerka studira i da se uplašio za svoje dete. Spominjao mi je da je Gzim Redžepi upleten u sve i da Gzim i Milan rade zajedno. Rekao mi je da je Milan Popović, citiram: "Psihopata bez mogućnosti lečenja“ i da mi želi svu sreću i da zna što prolazim.
- Tom prilikom mi je rekao i da su oni ocenili da dete treba ići majci tj. meni, ali da Gzim Redžepi ne bi bio srećan zbog toga i da on (veštak) može izgubiti posao. Molila sam ga da se ne izuzima i da odemo zajedno u USKOK da to prijavimo. Rekao je da se boji. Otišla sam u USKOK dan posle s prijateljicom i svedokom Zinkom Bardić i sve im ispričala. U USKOK-u je na ispitivanju to potvrdio i sam veštak Grošić. I onda se nije događalo ništa. I tako mesecima. Onda se doznalo da je sud odbio izuzeti Grošića i on je na kraju morao napisati veštački nalaz.
- U međuvremenu, krenuo je sudski postupak protiv Gzima Redžepija, a veštak Grošić je na suđenju govorio nešto drugo u odnosu na to što je rekao meni u Maksimiru i na saslušanju u USKOK-u. Čak je spominjao da sam ga u Maksimiru pokušala dirati za kolena. Nikoga to u USKOK-u očito nije ni impresioniralo ni zabrinulo, premda sam tražila da i veštaka terete, jer je nepobitno upleten i jer je očito popustio pritiscima. U strahu za svoje dete, žrtvovao je moje. Veštak Grošić je sada direktor psihijatrijske bolnice. Čini se da je u međuvremenu otklonio kognitivne i intelektualne nedostatke.
- Na dan kada je podignuta optužnica protiv Redžepija, u televizijskim je vestima njegov advokat Ljubo Pavasović dao izjavu da je „veštak Grošić nepouzdan, jer je dete prvo odlučio dodeliti gospođi Vučković, pa se hteo izuzeti iz slučaja, a na kraju se odlučio za oca". Između se dogodio susret.
- I sad bi, tog i takvog veštaka, kojeg je sudsko veće propustilo saslušati, trebalo saslušati. Ali u stvari možda i ne bi, "zavisi", kažete vi u svojoj odluci. Ako sutkinje neće uzimati u obzir nalaz veštaka. Znači, može, a i ne mora…
- Znači, imamo oca poticatelja, posrednika Gzima Redžepija i izvršitelja Vladimira Grošića. Mislim da se to zove organizovani kriminal.
- Šta vi mislite, Vrhovni sude? Kako se to zove? Proceduralna pogreška, udruženi kriminal ili korupcija? Vrhovni sude, i što ćemo sad? #samopitam #jasamopjevam #ivićetepropjevati"- stoji u pismu.
Pored toga, ona je imala poruku i za sudiju.
- Dragi Vrhovni sude i poštovani dobri gospodine predsedniče Dobroniću, vidim da ste digli na web stranicu vaše institucije i razaslali medijima vašu presudu, doduše, kako se to kaže - anonimiziranu, dakle s inicijalima, čime ste tobože hteli zaštititi dete i stranke u postupku. Kako ste dete nazvali A.P., pretpostavljam da se ne radi o Andreju Plenkoviću, nego o mom detetu, pa vas ljubazno molim da pročitate moje otvoreno pismo. Pritom ste nepristojno zaboravili da ja nisam S.K., nego S.V., što je jedna vaša "proceduralna greškica". P.S. posebno vas molim da obratite pažnju na video prilog (i pogledate ga do kraja!) koji se nalazi na kraju ovih slajdova, a u kojem govori LJ.P.V.
Podsetimo, Vrhovni sud je prihvatio zahtev za revizijom koji je podneo Milan Popović. On je ukazao na to da Županijski sud u Splitu nije usmeno ispitao veštake iako je on to izričito tražio, piše N1.
Zbog toga je, prema odluci Vrhovnog suda, došlo do bitne povrede odredbi parničnog postupka.
Propust je, smatra veće Vrhovnog suda, napravljen upravo u tome što veštaci nisu pozvani na raspravu na Županijskom sudu u Splitu, uprkos zahtevu jedne od stranaka.
- Valja zaključiti, čim je jedna od stranaka zahtevala da se veštaci usmeno saslušaju na raspravi i pri tome određeno navela na koje se okolnosti saslušanje predlaže, nezavisno od toga što se prethodno izjasnila da na nalaz i mišljenje veštaka nema primedbi, došlo je do bitne povrede odredbi parničnog postupka. Zato je drugostupanjska presuda ukinuta i predmet je vraćen Županijskom sudu u Splitu na ponovno suđenje - navodi se u odluci, prenosi "Index.hr".
Inače, ova je odluka doneta još u julu prošle godine, ali Vrhovni sud kaže da nema kapaciteta anonimizirati sve svoje presude i redovno ih objavljivati.
(Telegraf.rs)