Da li će Miloš Biković ispoštovati srpsku tradiciju i sinu dati ime po svecu na čiji dan je rođen
Glumac i pravnica naslednika su dobili 9. januara, kada obeležavamo Svetog prvomučenika Stefana
Ukoliko su imali drugačiji plan, da im se naslednik koji se rodio 9. januara 2024. zove drugačije nego Stefan, Miloš Biković i njegova verenica Ivana Malić verovatno će biti u nedoumici.
Razlog je taj što se zna da je u našem narodu mahom običaj da, ukoliko se dete rodi na neki sveti dan, dobije ime upravo po tom svecu.
S tim u vezi, Ivanin i Milošev naslednik mogao bi da se zove Stefan, jer je rođen na Svetog prvomučenika Stefana. Razlog više zašto bi to moglo biti tako jeste taj što Miloš dolazi iz porodice koja jeste posvećena veri, a njegov rođeni brat Mihailo zamonašio se i starešina je manastira Jovanja.
- Moj brat je otišao u manastir kada je imao 22 godine, a studirao je s potomcima ruskih emigranata koji su došli u Srbiju nakon Oktobarske revolucije. Važno mi je da kažem da s njim pričam kao sa bratom, ali se uvek setim da je on ipak monah koji je svoj život posvetio Bogu. Ponekad, u razgovoru poželim da mu protivurečim, ali umesto toga, uvek mu kažem: "Razmisliću o tvojim rečima" - ispričao je Miloš jednom prilikom za rusko izdanje magazina "Esquire".
Tada je objasnio zbog čega je njegov brat odlučio da život provede u manastiru.
- Objasnio mi je da nikada nije osetio takvu punoću života i da ju je pronašao jedino u dodiru sa Bogom. Kada je moja slava premašila sve ono što sam očekivao, sećam se da mi je brat rekao: "Sada više nisi bitan samo ti. Sada si postao simbol." On je na neki način počeo da mi se divi, iako ja to nikada nisam očekivao jer je to neobično za jednog monaha. On dobro zna koliko i kada se ja lomim i sumnjam u sebe - iskreno je rekao Biković.
Sveti Stefan je prvi hrišćanin koji je stradao za Gospoda i zato se naziva Prvomučenikom.
Sveti Stefan je i jedna od rasprostranjenijih slava, a svetkuje se trećeg dan Božića, najradosnijeg hrišćanskog praznika dana rođenjena Isusa Hrista. Prvi je od sedmorice đakona, služitelja, pomagatelja, koje su sveti apostoli rukopoložili. Kao propovednik u Jerusalimu, odveden je iz grada i kamenovan do smrti, te se zato naziva i Prvomučenik Stefan. U kamenovanju je učestvovao i njegov rođak Savle, koga danas svi znaju kao apostola Pavla.
Stradanje svetog Stefana zbilo se godinu dana posle silaska Duha Svetoga na apostole odnosno iste godine kada se Isus Hristos vazneo na nebo. Njegovo mučeništvo potresno je opisano na stranicama Svetog pisma Novog zaveta. Sveti Stefan se naziva Arhiđakonom, jer je bio prvi od sedam đakona koje su sveti apostoli postavili na službu oko pomaganja sirotinji u Jerusalimu.
Mošti svetog prvomučenika Stefana pronađene su blizu Jerusalima 415. godine. Pomen arhiđakonu Stefanu SPC daje četiri puta godišnje, a 15. avgusta slavi se Sveti Stefan letnji ili Stefan Vetroviti. Ovom svecu u našoj zemlji posvećeno je više od 40 hramova.
Ime Stevan ili Stefan potiče od grčke reči Stefanos i znači onaj koji je krunisan, ovenčan. Za slavu se vezuje nekoliko običaja, tog dana se iznosi božićna slama iz kuće koja se prethodno pažljivo pomete. Ona se nikako ne baca jer se veruje u njenu plodotvornu moć, već se stavlja u voćnjak, pčelinjak ili pomoćne objekte. Metla se više ne koristi za druge svrhe već se čuva u kući, jer se veruje da ona donosi zdravlje. U Banatu i Sremu su božićnu slamu uklanjali već odmah po ponoći na Stevanjdan.
(Telegraf.rs)