Dve godine od smrti "narodnjačkog Hemfrija Bogarta": Gvozden Radičević uz pesmu Buce Jovanovića
Gvozden Radičević (1930 - 2019) je 60-ih bio prvi i vodeći pevač Buce Jovanovića
"Poleti golube moj, odnesi pozdrav mojoj ljubljenoj,
kaži joj da je moj život tužan bez nje,
kao što je tebi bez jata svoga.
Volim je golube moj, ko oči svoje, kao život svoj,
kao bolan majsku zoru kad sviće novi dan,
kao ti što voliš jato svoje.
Daleko usamljen sada uvek mislim na svoj rodni kraj,
i tužno provodim dane i duge noći,
i na dragu mislim kada ću joj doći.
Kaži joj golube moj da moja ljubav pripada samo njoj,
nek' čuva naše tajne i lepe uspomene,
nek' poljubi tebe mesto mene."
(Budimir Buca Jovanović)
"Poleti golube moj" je vrhunac saradnje Buce Jovanovića i Gvozdena Radičevića, kompozitorske i pevačke ikone narodne muzike. Jugotonova singlica sa pesmom "Poleti golube moj" iz 1965. postala je jedna od najprodavanijih gramofonskih ploča u bivšoj Jugi.
Oni koji nisu imali gramofon, slušali su je u željama i čestitkama slušalaca na Radio Nišu. Problem je što je na radiju uvek bilo malo vremena za toliki broj želja. Ljudima nije smetalo da njihov pozdrav bude pročitan u turi sa još hiljadu sličnih pozdrava uz jednu istu pesmu! Zato su ovu ploču kupovali i oni koji nisu imali gramofon.
Gvozden Radičević (1930 - 2019) je 60-ih bio prvi i vodeći pevač Buce Jovanovića. Svojom apolonskom lepotom i, po mnogima, najmarkantnijim glasom i stasom u istoriji narodne muzike pravio je razliku i na radiju i na koncertima. Buca i Gvozden slagali su se stilski, a razilazili karakterom. I legendarnu pesmu "Poleti golube moj" snimili su "na mišiće". Gvozdenova pedanterija i uglađenost nikako se nije uklapala u Bucinu "karamazovsku" prirodu. Dok Buca završi partiju šaha, Gvozden je već otišao nekim drugim poslom.
Ipak, tokom tri godine intenzivne saradnje snimili su nekoliko singlica sa dvadesetak pesama i odneli pobede na najvećim festivalima. Na festivalu "Jesen '67" Gvozden ostvaruje apsolutnu pobedu sa Bucinom pesmom "Otišla si bez zbogom da kažeš", uz briljantan monolog spikerke Radio Zagreba Gordane Pavlović Boneti. Sličan uspeh postigao je Gvozden i sa Bucinom pesmom "Oj goro, goro zelena", uz monolog spikera Dušana Vidaka. Tako je Bucina tiha seta podignuta na još jedan viši nivo - spiker na foršpilu čita tugovanku.
Kada su u Bucino jato došli Kvaka i Šaban, Gvozden je nepovratno otišao u neka druga jata i još je češće komponovao samom sebi. Ipak, i posle prekida saradnje, Buca je svirao na nekoliko Gvozdenovih izdanja. Pratio ga je sa svojim ansamlom 1969. na "Ilidži" u pesmi "Lažna ljubav" i na festivalu "Jesen '69" u pesmi "Nisam ti rekao zbogom". Na koktel albumu Radeta Jovanovića iz 1975. godine snimio je Gvozden dve partizanske pesme ("Sećaš li se ratni druže" i "Seja kose raspletala") uz Bucinu svirku i aranžman.
Počeo je Gvozden da komponuje još za vreme saradnje sa Bucom Jovanovićem. 1967. godine komponovao je pesmu "Voleo sam tebe tajno" na stihove pesnika Radeta Jovanovića. Kada se Gvozden pohvalio Buci da je sam sebi komponovao pesmu, veliki majstor se iznervirao i rekao: "E, ako može drveni Gvozden da bude kompozitor, može i šuškavi Buca da bude pevač". Tako je 1968. godine Buca Jovanović snimio svoju jedinu pevačku ploču sa antologijskom pesmom "Raširi ruke o majko stara". Naravno, veliki Buca je bio bolji pevač od svih svojih zvezda, ali mu nije padalo na pamet da sa "šprehfelerom" pravi pevačku karijeru.
Gvozden Radičević, (prozvah ga "narodnjački Hemfri Bogart"), preminuo je na današnji dan, 28. avgusta 2019. Doduše, neki su ga poodavno sahranili, još za života. S druge strane, ima muzičkih gurmana koji me i danas obasipaju pitanjima - šta je sa Gvozdenom, da li je živ i zašto ga nema u mojim emisijama? Razumljivo! U rijaliti Srbiji važi pravilo - il' te ima, il' te nema. Gvozden je rešio da ga ima - i to samo u krugu svojih najbližih i u srcima onih koji ga vole. I onih koji nisu izgubili kulturu slušanja u ovoj bučnoj gomili rijaliti voajera.
(Telegraf.rs)