Ispovest Slađane Milošević nakon napada 19 godina mlađeg dečka: Video me je kao imovinu...
- Te večeri je partner pokazao želju da svoje principe nasilno očuva. "Pravo" da dominira i sam donosi odluke ostvario je nasilnim putem - rekla je Slađana
Pevačica Slađana Milošević krajem matra 2020. godine prijavila je vog partnera za nasilje. Nakon što su pevačici ustanovljene lakše telesne povrede, on je priveden, ali je nasilje demantovao.
Pevačicinom nekadašnjem partneru izrečena je zabrana prilaska Slađani, a ona je je u svojoj prvoj ispovesti opisala njihov odnos i kako je došlo do nasilja.
- Dogodilo se ono što se očekuje kada je u pitanju žena čvrsto stoji pri svojim stavovima, građanskim i moralnim pravima. Muškarci ravnopravnost žene u partnerskom odnosu ne prihvataju, što je posebno prisutno u duboko patrijarhalnoj sredini kao što je naša. Ovakav rodni odnos smatra se poslednjim bastionom neprirodne muške dominacije u razvijenom svetu. Zastarelo razmišljanje ide tako daleko da se žena i deca u svesti ovdašnjih muškaraca još smatraju njihovom imovinom - rekla je Miloševićeva za Glorijua.
- Odatle počinje učestalo nasilje kome smo svakodnevni svedoci. Naše društvo pre liči na ono antičko grčko i rimsko, gde su žene lišavane osnovnih ljudskih prava. U Zakonima kraljeva Rima se recimo kaže da bi u slučaju prevare ili ako se ijedna supruga zatekne kako pije vino, rimski kralj Romul dozvolio kaznu smrti za oba zločina. Pater familias je imao posebnu privilegiju - patria potestas - patrijarhalni autoritet nad decom, ženom, robovima, što je uključivalo i pravo oduzimanja života - ispričala je Slađana.
- Otac i muž su slobodno mogli raspolagati životom žene i dece, robova i životinja. Muškarac je mogao članove domaćinstva da kažnjava, rani, zatvori, muči ili ubije po svom nahođenju. Iako je imovinu donosila u miraz, ženi se u većem delu istorije poricalo pravo da njome raspolaže ili da je nasleđuje. Naše društvo liči na antička društva, gde se žene i dalje kažnjavaju smrću zbog nepostojećih zlodela - rekla je pevačica.
Slađana se zatim osvrnula na ono što je pre nekoliko nedelja doživela od svog tadašnjeg emotivnog partnera.
- U mom slučaju radilo se o pravu na uvid u partnerovo ponašanje, jer ono utiče na moj duševni mir, i pravo na samoodlučivanje o smeru daljeg života. Isticanje ovog prava je kod mog partnera, sa kojim sam živela u građanskoj uniji, izazvalo agresivan otpor i odlučnost da veći deo svojih životnih odluka zadrži za sebe. Na takav odnos ni sa kim nisam pristajala, svoj stav uvek jasno iznosim. "Drskost" da budete biće od integriteta muškarac ne prihvata i kažnjava najrazličitijim sredstvima, od zabrana raznih oblika ponašanja do oduzimanja prava na slobodu mišljenja - objasnila je pevačica.
- Moj partner, poput mnogih muškaraca, smatra da je njegovo apriorno i isključivo pravo da o svemu sam odlučuje, da nikome ne polaže račune, da planira za oboje, te da uživa sve slobode koje sam sebi dodeli. Naša veza je pod ovakvim pritiskom bila sve zategnutija. Te večeri je partner pokazao želju da svoje principe nasilno očuva. "Pravo" da dominira i sam donosi odluke ostvario je nasilnim putem. I dalje sam iznenađena snagom nasilnosti nada mnom, zbog nečega što ne bi smelo da bude značajnije od zajedničkog poverenja i lične sreće - ispričala je Slađana.
- Fizički nasrtaj jeste zlodelo, a još je veći onaj koji se pojavljuje kao izdaja ljubavi. Muškarac, u ovom slučaju moj muškarac, ženu vidi kao svoju imovinu a sebe postavlja iznad zakona i ženinih emocija. I njegovo svedočenje je bilo isto tako nasilno, neistinito i uvredljivo, jer kada se o ženi govori, neophodno je poštovanje i uvažavanje njenih ljudskih i intelektualnih vrednosti. Muškarac koji se prljavo bori sa slabijom ženom nikada nije izazivao moje poštovanje. Ne pristajem na ulogu žrtve. Mogu biti samo žrtva svojih principa. Nikada nisam poklekla pred zahtevima da odstupim od ličnog integriteta - zaključila je pevačica.
(D. J.)