Sto godina pesme "Duni vetre malo sa Neretve": Neljubljenoj lepotici Dari u čast
Pesmu "Duni vetre malo sa Neretve" snimio je 1981. godine i legendarni Duet Andrija i Toma Bajić na LP-iju produkcije "Beograddisk" uz anasambl Novice Negovanovića
"Duni vetre, malo sa Neretve,
malo sa Neretve, duni vetre.
Pa rasteraj maglu po Mostaru,
maglu po Mostaru, pa rasteraj.
Pozdravi mi moju milu Daru,
moju milu Daru, pizdravi mi.
Bi l' se Dara poljubiti dala,
poljubiti dala, bi l' se Dara?
Kakva bi se ja devojka zvala,
ja devojka zvala, kakva bih se,
kad se ne bi poljubiti dala,
poljubiti dala, kad se ne bi?"
(naridna)
Ovu pesmu znaju milioni slušalaca, pevaju je mnogi, a tumače samo izuzetni. Gospodin Mirko Rondović je tumači i grlom i emocijom i znanjem.
- "Duni vetre malo sa Neretve" je pola crnogorska, pola hercegovačka pesma. Ta pesma je posvećena lepotici Dari Vujović iz Nikšića. Kada je Austrougarska vršila mobilizaciju, njen otac Spasoje je pobegao iz rodnog Mostara i nastanio se u Nikšiću gde je otvorio hotel "Amerika". Bio je to bogat covek, učestvovao je u rusko-japanskom ratu na strani Rusije, koji što se tiče Crne Gore još nije zaključen.
- Mnogi su se udvarali Spasojevoj Dari, naročito jedan Mostarac, al' se Dara nije dala. Dara se nije udavala, doživela je duboku starost. Naime, u to vreme nije bilo baš poželjno govoriti o ljubljenju poštene devojke. Dara je znala i za bogatstvo i za sjaj, ali je na vreme uvidela da nije srećan onaj koji ima mogo nego je srećan onaj kome malo treba - primećuje bard narodne pesme Mirko Rondović.
1982. godine na prvom LP-iju Mirka Rondovića našla se i pesma "Duni vetre malo sa Neretve" uz ansambl i aranžman Zorana Pejkovića.
- Ta pesma je svojim trajanjem pokazala svoju vrednost. Koliko znam, u prvoj verziji se pevalo "Pozdravi mi Spasojevu Daru", što samo govori o istorijsko-životnoj pozadini pesme.
- Ta pesma je, koliko znam, ušla i u arhivu Radio Beograda, Radio Sarajeva i Radio Podgorice, a, sećam se, dosta se vrtela i na Studiju B. Tu pesmu je svojom harmonikom i aranžmanom svakako podigao Zoran Pejković, retko pismen muzičar za to doba, koji je sa malom postavom zvučao na nivou Narodnog orkestra.
Pesmu "Duni vetre malo sa Neretve" snimio je 1981. godine i legendarni Duet Andrija i Toma Bajić na LP-iju produkcije "Beograddisk" uz anasambl Novice Negovanovića .
- Toma i ja smo godinama svirali frulice, bili članovi kulturno-umetničkih društava "Đoka Pavlović" i "Gradimir". Mi smo od detinjstva sviruckali i pevušili neke pesmice, ne primećujući da postepeno i stvaramo neke nove pesme i narodna kola - kaže Andrija Bajić.
- Toma je voleo da piše stihove, a ja sam voleo da ih ispevavam na harmonici. I tako je nastala naša prva snimljena pesma "Duni vetre s Bukulje planine" koju su pevale u duetu Živka Milošević i Jelena Aleksić. To samo govori o tome da isti narod živi i oko Neretve i oko Bukulje.
"Duni vetre malo sa Neretve" snimio je i bard sevdaha Zaim Imamović uz Tamburaški orkestar RTV Sarajevo. Pesmu je u novom ruhu snimio i "Mostar sevdah reunion", a kao trajni snimak pesmu je ovekovečio i Raša Pavlović.
(Goran Milošević)