Pola veka tamburaške himne: Zbog ove pesme se Janikin orkestar pretvorio u "Osam tamburaša s Petrovaradina"
- Sličnog je mišljenja bio i moj ljubimac Buca Jovanović - rekao je on
"Dones'te mi crnog vina,
hoću priče da se setim,
baš na ovom dragom mestu
gde je nekad ona bila.
Zaustavite Dunav
i kazaljke stare,
ovo je pesma moja
i reka moje nade,
neka nas opet prate
s pesmom crnog vina,
osam tamburaša
s Petrovaradina.
Tamburaši svirajte mi,
tiho, tiho, tamburice,
da bih čuo dragi šapat,
divne reči moje mile.
U belom ćeš ići mila
s prstenom na nežnoj ruci,
bacaće nam cveće sreće,
rastavit' nas niko neće."
(Minja Vučetić - Ratko Šoć)
"Osam tamburaša s Petrovaradina" je jedna od onih pesama koje su pobedile vek. I, kako to obično biva, u senci ove legendarne pesme ostali su njeni autori: kompozitor Minja Vučetić, profesor muzike poreklom iz Risna, i pisac Ratko Šoć, akademski slikar iz Vrbasa poreklom sa Cetinja. Ipak, izgleda da je u najvećoj senci prvi pevač ove pesme - Miloš Milošević, okoreli dvojkaš iz Prilika kod Ivanjice.
- Sredinom 70-ih upoznao sam u Vrbasu pisca ove pesme, akademskog slikara Ratka Šoća. Kad mi je pokazao i ponudio pesmu, nisam bio oduševljen - gde ja, Šumadinac, da pevam jednu ovako tamburaško-ravničarsku pesmu - priča Miloš Milošević.
- A tek kad sam otišao na snimanje sa Janikom... Gledao sam ga kao neko čudo i božanstvo: ona ogromna šaka i debeli prsti preko onako male tamburice! Janika je tražio da je otpevam na mađarski način, kao neku staru romansu. Dao sam sve od sebe, razvukao sam je koliko sam mogao. I posle snimanja svi smo bili zadovoljni.
1975. godine pojavila se singl ploča Miloša Miloševića, u to vreme ekskluzivca PGP-a, sa vodećom pesmom "Osam tamburaša".
- U produkciji su bili zadovoljni. Dobio sam informaciju da smo se približili srebrnom tiražu. A onda sam bio šokiran - niko me nije obavestio da je pesma data Zvonku Bogdanu. Zaboli me i to što Zvonko Bogdan nikad nije pomenuo moje ime, a i on je prvo čuo moju verziju pre nego što je snimio svoju.
- Sličnog je mišljenja bio i moj ljubimac Buca Jovanović. Kad je čuo pesmu, baš me bacio u aut: "Pa gde si ovo našao, kakve ti veze imaš sa tamburašima i Petrovaradinom?"
Povodom pola veka pesme "Osam tamburaša", pisac ove legendarne pesme objavio je luksuznu monografiju sa akademskim slikama koje ilustruju Janiku, Petrovaradin i tamburaše.
- Mnogi misle da je to stara izvorna pesma. Kad je moj nećak Boban Drašković išao u penziju, vodio me na slavlje u jedan restoran u Vrbasu u društvu sa svojim generalnim. Direktor rešio da se provede baš sa tamburašima, moj rođak naruči pesmu i kaže primašu "daj onu što je Ratko napisao", a generalni kaže "tu sam pesmu ja još pre rata svirao" - pričao je Ratko Šoć.
- Mnogi misle da je to stara izvorna pesma. Kad je moj nećak Boban Drašković išao u penziju, vodio me na slavlje u jedan restoran u Vrbasu u društvu sa svojim generalnim. Direktor rešio da se provede baš sa tamburašima, moj rođak naruči pesmu i kaže primašu "daj onu što je Ratko napisao", a generalni kaže "tu sam pesmu ja još pre rata svirao" - pričao je Ratko Šoć.
- Stihove sam napisao 1975. na Petrovaradinskoj tvrđavi i posvetio ih Janikinim tamburašima, a melodiju je komponovao Milorad Minja Vučetić, sada već počivsi kompozitor. Toliko sam uživao uz Janikine tamburaše, da sam u jednom trenutku gotovo uskliknuo "zaustavite Dunav i kazaljke stare". Zvonko Bogdan je tu pesmu dopisao, popularisao, ali se nikad nismo upoznali.
"Osam tamburaša s Petrovaradina" snimio je 1977. godine i Zvonko Bogdan na svom luksuznom LP-iju u izdanju PGP-a. Zvonko je izmenio redosled druge i tereće strofe i dopisao:
"Tamburaši svirajte m
idivne pesme od davnina,
ja ću ljubit' kose njene
i polako piti vina."
1985. godine i izdanju PGP-a pojavljuje se i verzija "Osam tamburaša" u izvođenju ansambla "Sedmorica mladih".
(Goran Milošević)