Šest godina od smrti i 60 godina od prve ploče Esme Redžepove: Večiti devojčurak kome se veruje

Vreme čitanja: oko 3 min.

Esma je prva romkinja u bivšoj Jugi koja je javno zapevala na maternjem jeziku

Foto: Promo

Ovo je jedna od najslušanijih pesama iz opusa legendarne Esme Redžepove (1943 - 2016). Originalno je napisana i otpevana na makedonskom jeziku, a kasnije je snimana na mnogim jugoslovenskim i svetskim jezicima.

"Zašto si me majko rodila, lele, le,

ceo život nisi me videla.

Ti si muško dete stvorila, of, lele,

ti drugome si majko radost darovala.

Danju, noću hodam, skitam ja, lele, le,

pevam, sviram, igram i plačem.

Tvoj lik gledam svaki put, oh, lele,

dugove ti majko vraćam ja, of, aman.

Heroj budii mila majko, lele, le,

što si srećnu zvezdu rodila.

Ja svetliću majko kao sjaj, of, lele,

za moj mila majko rodni kraj."

(Stevo Teodosijevski)

- Čim sam čuo pesmu na radiju, mogao sam da je ponovim. U vreme kad nije bilo kasetofona i magnetofona, to se smatralo čudom. Pevao sam i "skidao" Safeta, Bilkića, Cuneta i još poneke pevače koje sam dobro prepoznavao i stilski razlikovao.

- A onda se pojavio jedan prodoran glasić koji mi je parao i uši i dušu sa pesmom "Čaje šukarije". Pomislio sam da to peva neki talentovani dečkić. Kasnije sam saznao da je to Esma Redžepova, koja je bitno uticala na moje pevačke visine i prve trilere - pričao je Šaban Šaulić u radio izdanju Muzičke apoteke.

U ovoj hiperinflaciji romskih "kraljeva" i "kraljica" (koji, uzgred, nisu snimili nijednu pesmu na romskom jeziku!), Esma Redžepova dođe kao redak primerak istinske kraljice romske muzike. Ovaj večiti i raspevani devojčurak je u mnogo čemu bio prvi, naročito u humanosti.

Esma je prva romkinja u bivšoj Jugi koja je javno zapevala na maternjem jeziku, i to na talasima Radio Skoplja 1956. Prva je jugoslovenska umetnica koja je 1962. godine zapevala u prestižnoj pariskoj "Olimpiji".

Esma je prva dama sa ovih prostora koja je u pevanju spojila gotovo nespojivo - snagu i emociju.

- Esmu bije glas da je "zakivala" svojim nebeskim visinama. To je tačno, ali u tom plemenitom stvorenju upoznah i damu svetskih manira i veoma širokih muzickih vidika. Nastupali smo nebrojano puta, a kao kruna naše saradnje sredinom 70-ih snimljena je singlica sa dve pesme koje smo otpevali u duetu: "Blagujno, dejče" i "Kaži, kaži libe Stano" - pričao je legendarni Cune.

Esma je prvi devojčurak sa radija kome se poverovalo. Tom prodornom glasu i emancipovanim devojčetu nije odoleo ni čuveni Stevo Teodosijevski. Prvo je angažuje da nastupa kao atrakcija uz njegov ansambl, zatim je dovodi u Beograd da školuje glas. U taj prodorni glas, zvonak poput srebrnog zvona, zaljubio se dvadesetak godina stariji Stevo Teodosojevski (1924 - 1997), kompozitor, pesnik, aranžer i šef čuvenog ansambla.

1961. godine u izdanju zagrebačkog Jugotona pojavljuje se prva singl ploča Esme Redžepove sa četiri tradicionalne romske pesme i onom legendarnom "Čaje šukarije". Usledio je pravi diskografski gejzir - stotinak singlova i tridesetak albuma u muzičkoj režiji Steva Teodosijevskog sa stotinama romskih, turskih, makedonskih, indijskih i srpskih pesama: "Zošto si me majko rodila", "Bašal, bašal, Seljadin", "Nino, Nino", "Đurđevdan", "Kalejača, jača", "Ajde mancar čaje", "Tuginata pusta da ostane", "Blagujno, dejče, mori", "Kaži, kaži, libe Stano", "Romano horo", "Kaleš, bre, Anđo", "Opa, Nina, Nina", "Ciganka je malena", "A bre, Ramče", "Davaj, davaj, čičo", "Odžačar", "Na Struga dućan da imam", "Na srce mi leži mila mamo", "Hava nagilah", "Cveto, mori, Cveto", "Gledaj majko kakov bekrija", "Kokodak, kokodak"...

Esma je prva estradna umetnica koja se javno pohvalila da je najbogatija žena na svetu zato što ima četrdeset sedmoro usvojene dece. Zvanično je proglašena za kraljicu romske muzike na "Prvom festivalu romske muzike" 1976. godine u Čandigaru u Indiji.

Legendarna Esma Redžepova preminula je 11. decembra 2016. godine u Skoplju.

(Goran Milošević)