Evo ko je napisao i ko je prvi snimio "Osam tamburaša s Petrovaradina, a nije Zvonko Bogdan

Povodom pedeset godina legendare tamburaške himne, pisac pesme "Osam tamburaša" Ratko Šoć objavio je luksuznu monografiju sa akademskim slikama koje ilustruju Janiku, Petrovaradin i tamburaše

"Dones'te mi crna vina,

hoću priče da setim,

baš na ovom dragom mestu

gde je nekad ona bila.

Zaustavite Dunav

i kazaljke stare,

ovo je pesma moja

i reka moje nade,

nek' nas opet prate

s pesmom crnog vina,

Osam tamburaša

s Petrovaradina.

Tamburaši svirajte mi,

tiho, tiho, tamburice,

da bih čuo dragi šapat,

divne reči moje mile.

U belom ćeš ići mila

s prstenom na beloj ruci,

bacaće nam cveće sreće,

rastavit' nas niko neće."

(Minja Vučetić - Ratko Šoć)

Ovako glasi originalna (i retko pevana) verzija pesme "Osam tamburaša s Petrovaradina". Pesmu je sa izmenjenim tekstom pevački proslavio maestralni Zvonko Bogdan, ali kako to obično biva, u senci Zvonka i Janikinih tamburaša ostali su njeni autori - kompozitor Minja Vučetić, profesor muzike iz Risna, i pisac Ratko Šoć iz Vrbasa, akademski slikar, rođen 1938. godine na Cetinju.

- Treba da se zna da je Ratko Šoć svojom pesmom zaustavio i ovekovečio Dunav i kazaljke stare, a Petrovaradinsku tvrđavu, Novi Sad i tamburaše postavio na mapu sveta. Imao sam čast da posetim akademskog slikara Ratka Šoća, pisca pesme "Osam tamburaša s Petrovaradina" koja je proslavila i Zvonka i Janikine tamburaše i sve ljude koji žive za tamburu i od tambure - pričao je Moma Nikolić, najmlađi iz čuvene Janikine "osmorke".

- Zahvaljujući ovoj antologijskoj pesmi, orkestarJanike Balaža se nezvanično pretvorio u Osam tamburaša s Petrovaradina. Tako je stavljena kruna najčuvenijim tamburašima sa našeg područja. I danas postoje zablude, pa se kao orkestarJanike Balaža potpisuje Veliki tamburaški orketar Radio Televizije Novi Sad.

Povodom pedeset godina legendare tamburaške himne, pisac pesme "Osam tamburaša" Ratko Šoć objavio je luksuznu monografiju sa akademskim slikama koje ilustruju Janiku, Petrovaradin i tamburaše.

- Mnogi i danas misle da je to stara izvorna pesma. Kad je moj nećak Boban Drašković išao u penziju posle radnog veka provedenog u "Karneksu", vodio me na slavlje u jedan restoran u Vrbasu u društvu sa svojim generalnim direktorom. Pošto je direktor rešio da se provede sa tamburašima, moj rođak naruči pesmu, kaže primašu "daj onu što je Ratko napis'o", a generalni kaže "tu sam pesmu ja još pre rata svirao".

- E, da ne bi dolazilo da takvog skrnavljenja mojih najlepših uspomena i emocija, zadnjih godina insistiram da se "Osam tamburaša" snima i peva samo u originalnom tekstu koji sam odštampao u luksuznom triptihu - kaže Ratko Šoć pisac "Osam tamburaša".

- Stihove sam napisao 1975. godine na Petrovaradinskoj tvrđavi i posvetio ih Janikinim tamburašima, a melodiju je komponovao Milorad Minja Vučetić, sada već počivši kompozitor. Toliko sam uživao uz Janikine tamburaše, da sam u jednom trenutku gotovo uskliknuo "zaustavite Dunav i kazaljke stare". Zvonko Bogdan je tu pesmu dopisao, popularisao, ali se nikad nismo upoznali.

Malo je poznato da je prvu verziju pesme "Osam tamburaša" snimio Miloš Milošević (pevač hita "Oči su moje mutne od dima) na singlu PGP-a iz 1975. Pesma se nije mnogo čula, iako je snimljena sa Janikinim Tamburašima u originalnom tekstu.

"Osam tamburaša s Petrovaradna" snimio je i pevački je proslavio maestralni Zvonko Bogdan. Pesma se pojavila 1977. godine na Zvonkovom luksuznom LP-iju u izdanju PGP-a. Kao koaatori melodoje potpisani su Minja Vučetić i Janika Balaž, a kao koautori teksta Ratko Šoć i Zvonko Bogdan. Zvonko je izmenio redosled druge i treće i strofe i dopisao:

"Tamburaši svirajte mi

divne pesme od davnina,

ja ću ljubit' kose njene

i polako piti vina."

1985. godine u izdanju PGP-a pojavljuje se i veoma slušana verzija "Osam tamburaša" u izvođenju ansambla "Sedmorica mladih".

(Goran Milošević)