Muzička apoteka: Časlav Đoković - autor 2.000 narodnih pesama (VIDEO)

Pred vama je još jedno izdanje "Muzičke apoteke" autora Gorana Miloševića, radijskog voditelja

Časlav Đoković (Čale, Čaki, Čarli, Mačak), jedan od najplodnijih autora narodne muzike svih vremena, rođen je 2. februara 1940. godine u Prilikama. Po diplomi je vkv građevinar, a po duši emotivac.

Iako je završio Višu građevinsku školu i kratko se bavio strukom u Hidrogradnji, odmah posle vojske eksplodirale su Čaletove emocije. Išao je za poslom po svetu, živeo u Sarajevu, Mostaru, Dubrovniku, Skoplju, nastupao po kafanama, a onda je došao na ideju da komponuje svoje već napisane pesme, da im udahne svojim viškom energije ritam i život.

Tako su nastale prve pesme "Ne mogu bez tebe, ne mogu sa tobom" i "Želeo bih da te sretnem" sa kojima pobeđuje na festivalu "Sedam naših dana" u Čačku 1970. Osvaja prvo mesto žirija i publike. Žirijem je predsedavao Buca Jovanović, a pesme je na ploči snimio Miroslav Radovanović.

Tokom četrdesetogodisnje karijere snimio je blizu dve hiljade pesama. Komponovao, pisao stihove, pevao i snimao, sviruckao harmoniku i violinu, producirao, vodio nekoliko izvornih grupa i kulturno-umetničkih društava.

Jedan je od prvih kompozitora koji je komponovao pesme za trubačke sastave i pevače uz trubu. Svojim pesmama i tirazima podigao je Diskos iz Aleksandrovca u jednu od vodećih diskografskih kuća, a zarađivao je toliko da je nekoliko godina plaćao najveći porez u Čačku.

Vinuo je u orbitu Veru Matović, Miroslava Radovanovića, Slavicu Mikšić, Vesnu Zmijanac, Slobodana Mulinu, Ranka Stojanića Sora, Miliju Milića, Zorana Jovanovića Zokija i stotine drugih.

Čaletove pesme pevali su i Sneža Đurišić, Era Ojdanić, Toma Čolović, Boro Drljača, najčuveniji trubači - Svetozar Lazović Gongo, Mića Petrović, Bozidar Luković, Radovan Babić, Radojko Vitezović...Veliki uspeh je dživeo sa pesmama za svoju suprugu Živku i ćerku Vesnu - "Ti si samo uspomena", "Ni koraka izvan braka", "Volim Mila, a nana mi brani", "Prođi, Mile, još jednom kroz selo", "Još vere i nade ima"...

Zarađivao je mnogo, a živeo povučeno i skromno u svom domu u ulici Dragiše Mišovića u Čačku, naročito poslednjih desetak godina. Odabrao je samoću i živeo od uspomena. Svoj dom je pretvorio u umetnički atelje, prepun instrumenata, gramofonskih ploča, kaseta, diskova, crno-belih fotografija, priznanja. Tako je bežao iz rijaliti Srbije.

Ponekad je znao da me pozove i pita: "Mačak, vredi li čemu ova moja nova pesma?". Moji su odgovori bili, kao i Čaletove pesme - od "pobedila vek" do "lepa melodija i reči, loša i jeftina produkcija i aranžman".

U mikrofon Muzičke apoteke rekao je i ovo: "Za svoju dušu stvarao bih i drukčije pesme, ali bih propao. Moje pesme su neotkriveno blago, sve dok se ne zapevaju. Od tog trenutka su dostupne svima i nisu samo moje. Ako ih narod prihvati, najmanje su moje".

Čaletova muzička loza nastavlja se i kroz ćerku Vesnu, koja je izrasla u istinsku divu narodne muzike, i akademski obrazovane unuke Valentinu i Danicu.

Na današnji dan 2010. otišao je u večnost moj prijatelj, "plavi mačak" i veliki dečak - Časlav Đoković.

(Telegraf.rs)