Muzička apoteka: Pesme šabačkih Cicvarića (VIDEO)
Pred vama je još jedna Muzička apoteka, radijskog voditelja Gorana Miloševića
Cicvarići su mnogo više od muzikalnog plemena. Ta sviračka i pevačka družina bila je simbol jednog vremena, skraja devetnaestog i spočetka dvadesetog veka, muzički sinonim starog Šapca.
Cicvarići su proizvod sveukupnog napretka ove varoši na granici carstava."Mali Pariz" i bogatu Mačvu samo je Sava delila od Evrope. Cvetala je svestrana robna razmena.
Bogati seljaci postali su trgovci i varošani. Kada su se domogli para i dokolice, sazidaše kuće ko palate, uvukoše se u gospodske 'aljine, počeše da besne i luduju na granici svetova i vekova.
Ponekad samo imitirajući, a ponekad i dograđujući onaj evropski svet. Trgovački i zanatlijski Šabac je i pevao i plakao sa Cicvarićima, nostalgično se sećajući bajkovitih slika iz pripovetki Janka Veselinovića.
Postepeno se i narodna pesma sa mačvanskih prela i posela selila u šabacku kaldrmu i mahalu. I narod je počeo da se kafanči i varoši. Umesto oračko kopačkih pesama poput "Ore lola sa četiri vola, dva su tuđa, dva nisu njegova", neki novi varošani gromoglasno i višeglasno zapevaše "Joj Angelino, bela Grkinjo... sipaj, točiii!"
Tako se Cicvarići nadaleko pročuše po neponovljivom stilu pevanja i sviranja. Pevali su svi, glasno i poletno, toliko vatreno i napadački, da su se gasile petrolejke i u carskim sobama i u gradskim kafanama.
I danas je najveći kompliment šabackom muzičaru da nosi Cicvarića gene. Sinovi su od očeva nasleđivali ne samo talenat i slavu Vase Andolije, Bake "Slavuja", Omera "Pende", nego i violine, viole, čela, šargije i begese.
Muzička apoteka vam predstavlja 10 numera iz repertoara čuvenih Cicvarića, uz obećanje da če ih biti još.
(Telegraf.rs)