Brojne face su na ovogodišnjoj dodeli Oskara pokazale crveni bedž koji ima posebno značenje
Crveni bedž koji su nosili poznati poziva na prekid rata Izraela i Hamasa
Filmski festival - Oskar 2024. će ostati upamćen po brojnim nagradama koje su osvojili poznati u svojoj branši, ali i po crvenim bedževima koje su nosile samo određene javne ličnosti.
Bili Ajliš, Fines, Mark Rafalo, Ava DuVernej, Rami Jusef i Kuana Česinghors samo su neka od imena koja su privukla pažnju ovim modnim detaljem.
Crveni ukras koji je imao otisak ruke u kojoj se nalazilo tamno srce imao je posebno značenje. Napravljen je kako bi se slavne osobe pridružile Artists 4 Ceasefire kampanji s više od 400 umetnika koji pozivaju na prekid rata između Izraela i Hamasa.
- Ukras simbolizuje kolektivnu podršku trenutnom i trajnom prekidu vatre, oslobađanju svih talaca i hitnoj isporuci humanitarne pomoći civilima u Gazi - poručili su iz kampanje, prenosi CNN.
Podsetimo, sinoć, u noći između nedelje i ponedeljka, počela je dodela Oskara za 2024. godinu.
Ovaj događaj prate milioni širom sveta, pa prenosimo neke zanimljive činjenice, koje možda niste znali.
Akademija filmske umetnosti napravila je listu ljudi kojima je zabranjeno da prisustvuju dodeli, zbog toga što su prekršili kodeks ponašanja, iz različitih razloga.
Među njima su:
Glumac Vil Smit, koji je poslednji dodat na listu, ostaće upamćen po incidentu, kada je ošamario komičara Kris Roka tokom dodele Oskara 2022. godine.
Harviju Vajnštajnu zabranjen je pristup ovom prestižnom događaju, zbog optužbi za seksualno zlostavljanje.
Glumcu, komičaru, Bilu Kozbiju, doživotno je zabranjeno učešće na ovoj ceremoniji dodele nagrada 2018. godine, nakon što je osuđen za seksualni napad.
Kinematografa Adama Kimela Akademija je stavila na "crnu listu" zbog istorije seksualnih zločina.
Podsetimo, Adam je dva puta hapšen zbog napada na maloletna lica.
Dokazao se krivim za silovanje petnaestogodišnje devojke, kada je on imao 43 godine.
Kimel je priznao krivicu, ali i dalje tvrdi da je odnos bio pod pristankom mlađe osobe.
Režiser Roman Polanski takođe je zabranjen na dodeli zbog seksualnog prestupa, tačnije, odnosa sa maloletnom osobom. Zločin je priznao, a 1977. godine je zbog toga "pobegao" iz Amerike, nazad u Francusku.
Zanimljivo je to da je Polanski dobio čak pet nominacija i osvojio nagradu za najbolju režiju za delo Pijanista, ali fizički nije mogao da prisustvuje ceremoniji.
Glumac Karmin Karidi je prva osoba koju je Akademija trajno zabranila, a to se dogodilo 2004. godine.
Zvezda filma Kum (drugog i trećeg dela), koji je preminuo 2019. godine, izbačen je zbog povrede autoskih prava od strane Sonija i Varner Brosa, nakon što je svom prijatelju Raselu Sprejgu ilegalno prodao oko 60 vhs kaseta budućih filmova.
Karminov prijatelj Rasel je objavio kopije filmova na internetu, ali je preminuo od srčanog udara tokom sudskog postupka.
Karidi je na kraju oslobođen od svojih nedela, ali je Akademija ostala pri odluci da bude zabranjen na prestižnoj dodeli.
Čuvenom glumcu Ričardu Giru 1993. godine zabranjen je pristup na dodeli Oskara, na 20 godina, nakon što je tokom govora kritikovao "užasnu situaciju" koja se tiče ljudskih prava na Tibetu.
Njegova zabrana je pak ukinuta deset godina kasnije, 2003. godine.
(Telegraf.rs)