Nakon Severne Koreje, LAIBACH ponovo u Beogradu! (VIDEO)

Dva meseca nakon što su ušli u istoriju revolucionarnim nastupom u Pjongjangu, kao prvi zapadnjački bend koji je nastupio u Severnoj Koreji, slovenački Laibach nastupiće u beogradskom Mikser House-u, 9. decembra sa početkom u 21h

Laibach je bend koji i posle tri decenije postojanja i dalje opravdava titulu jednog od najautentičnijih muzičkih sastava u svetu.

KIM JONG UN LIKES THIS: Bend "Laibach" nastupio u Severnoj Koreji, dobio ovacije! (FOTO)

Poznati su i po specifičnoj scenografiji i sveopštem konceptu nastupa koji izlazi iz klasičnih koncertnih okvira, pa će i 9. decembra u Mikser Hausu publici doneti jedinstveni audio-vizuelni doživljaj.

Njihov poslednji i aktuelni album “Spectre” započeo je i novo poglavlje u istoriji benda, i predstavlja važan korak napred za grupu koja se politički nikad nije jasno opredelila, ali je konstantno analizirala politiku kroz svoja dela.

Tekstovima i muzikom s novog albuma, koji predstavlja svojevrsni politički manifest u poetskoj formi, Laibach je jasno zauzeo stranu i svesno napustio udobnost nekadašnje političke slobode i neutralnosti, što revolucionarnom nastupu u Pjongjangu daje dodatni značaj.

Ulaznice za koncert dostupne su na svim prodajnim mestima Gigs Tixa (Mikser House, Vulkan knjižare, Corner shopovi) po ceni od 1400 dinara do 1. decembra. Od 1. decembra, cena će biti 1600 dinara.

Laibach je muzička i multimedijalna grupa osnovana 1. juna 1980. godine u Trbovlju. Pod uticajem avangardnih praksi prve polovine 20. veka, 1982. godine objavljuju manifest, zasnovan na kolektivnom radu i ideji Gesamtkunstwerka.

Nedugo nakon toga osnivaju pokret NSK koji je likovni kritičar, teoretičar i umetnik Peter Weibl definisao početkom 90-ih označio pojmom retroavangarda. NSK je okupio, pored umetnika, teoretičare, kritičare i filozofe, kao što su Slavoj Žižek i Marina Gržinić, i formirao vlastiti umetnički izraz u području likovnih i scenskih umetnosti.

Od samih početaka grupa je povezana i okružena kontroverzama, izazivajući snažne reakcije političkih vlasti bivše Jugoslavije i posebno Socijalističke Republike Slovenije.

Glavni elementi Laibachovog pristupa su: snažne reference na istoriju avandgardne umetnosti, nazi-kunst i socijalistički realizam u vizualnoj umetnosti, deindividualizacija javnih nastupa kao anonimni kvartet odeven u uniforme, konceptualne proklamacije i zvučno moćni scenski nastupi uglavnom označivani kao industrial (pop) muzika.

(Telegraf.rs)