Kum veštačke inteligencije: "Srećan sam što sam star, verovatno neću doživeti da AI preuzme svet"
Džefri Hinton, naučnik čiji je rad transformisao oblast veštačke inteligencije i dobitnik Nobelove nagrade za fiziku za 2024. godinu, izjavio je da je "pomalo srećan" što ima 77 godina – jer možda neće doživeti da vidi potencijalno opasne posledice tehnologije koju je pomogao da razvije.
U intervjuu za CBS News emitovanom u subotu, Hinton, poynat kao "kum veštačke inteligencije", upozorio je da AI napreduje mnogo brže nego što su stručnjaci nekada predviđali. On veruje da kad jednom prevaziđe ljudsku inteligenciju, čovečanstvo možda neće biti u stanju da je spreči da preuzme kontrolu.
"Stvari koje su inteligentnije od vas biće u stanju da vas manipulišu", rekao je Hinton, koji je 2024. dobio Nobelovu nagradu za fiziku zbog svojih revolucionarnih otkrića u oblasti mašinskog učenja. On je uporedio ljudski napredak u razvoju AI sa odgajanjem tigra: "To je tako slatko tigrovo mladunče. Ali, osim ako niste potpuno sigurni da neće želeti da vas ubije kada odraste, trebalo bi da budete zabrinuti."
Hinton procenjuje da postoji "otprilike 10 do 20% šanse" da bi AI sistemi mogli na kraju preuzeti kontrolu, iako je naglasio da je nemoguće tačno predvideti šta će se dogoditi.
Veštačka inteligencija postaje sve opasnija
Jedan od razloga za njegovu zabrinutost je porast AI agenata, koji ne odgovaraju samo na pitanja već mogu samostalno obavljati zadatke. "Stvari su postale, ako išta, još strašnije nego ranije", istakao je Hinton.
Takođe, vremenski okvir za pojavu superinteligentne veštačke inteligencije mogao bi da bude kraći nego što se očekivalo. Pre godinu dana, Hinton je verovao da će proći između pet i 20 godina pre nego što se pojavi veštačka inteligencija koja može nadmašiti ljudsku inteligenciju u svakom domenu. Sada tvrdi da "postoji velika verovatnoća da će se to dogoditi za 10 godina ili manje".
Hinton je takođe upozorio da globalno nadmetanje između tehnoloških kompanija i nacija čini "veoma, veoma malo verovatnim" da će čovečanstvo izbeći izgradnju superinteligencije. "Svi jure za sledećom sjajnom stvari", rekao je. "Problem je da li možemo da je dizajniramo na takav način da nikada ne poželi da preuzme kontrolu."
Razočaranje tehnološkim gigantima
Naučnik je izrazio razočaranje tehnološkim kompanijama koje je nekada poštovao. Rekao je da je "veoma razočaran" što je Google – gde je radio više od decenije – promenio svoj stav protiv vojne primene veštačke inteligencije.
"Ne bih bio srećan da danas radim za bilo koju od njih", dodao je Hinton, koji je dao ostavku u Google-u 2023. godine. Objasnio je da je otišao kako bi mogao slobodno da govori o opasnostima razvoja veštačke inteligencije.
Razvoj veštačke inteligencije predstavlja jedan od najvećih izazova sa kojima se čovečanstvo suočava, a upozorenja stručnjaka poput Hintona trebalo bi shvatiti ozbiljno. Pitanje nije da li će superinteligencija doći, već kako ćemo upravljati njenim razvojem dok još imamo kontrolu.
(Telegraf.rs)