Novi Google kvantni čip radi zadatke koji bi inače trajali 10.000.000.000.000.000.000.000.000 godina

Vreme čitanja: oko 2 min.
Foto: Frederic J. BROWN / AFP / Profimedia

Google je predstavio neverovatnu tehnologiju u obliku kvantnog čipa nazvanog Willow, koji obećava brzinu i sposobnosti koje klasični računari ne mogu ni da zamisle.

Sa veličinom od svega 4 cm², Willow može da završi zadatke za samo pet minuta, što bi najbržim klasičnim računarima trajalo neverovatnih 10 septiliona godina.

Ova brojka daleko premašuje starost poznatog univerzuma, a naučnici ovaj napredak nazivaju jednostavno – "neverovatnim".

Šta donosi kvantni skok?

Willow nije samo brz, već i značajno manje podložan greškama od prethodnih verzija kvantnih čipova. Ovaj napredak otvara vrata neverovatnim mogućnostima u različitim oblastima, od razvoja lekova do napredne veštačke inteligencije. Kvantni čipovi koriste sposobnost materije da istovremeno postoji u više stanja, omogućavajući neverovatne računske kapacitete koji bi mogli ubrzati istraživanja nuklearne fuzije, čitanje MRI skenova na atomskom nivou i otkrivanje novih podataka o ljudskom telu.

Međutim, tehnologija nosi i određene rizike. Postoji zabrinutost da bi kvantni računari mogli probiti i najsavremenije sisteme šifrovanja, ugrožavajući računarsku bezbednost širom sveta.

Revolucija koja dolazi

Hartmut Neven, osnivač Google Quantum AI tima, ističe da novi čip "otključava ključni izazov korekcije grešaka koji kvantna tehnologija pokušava da reši skoro 30 godina". On dodaje da neverovatna brzina Willow-a "podržava ideju da kvantno računarstvo funkcioniše u paralelnim univerzumima", što podseća na teoriju multiverzuma.

Iako kvantni računari trenutno rešavaju zadatke koji možda nemaju praktičnu primenu, naučnici su optimistični. U narednih pet godina očekuje se da ova tehnologija pređe u fazu u kojoj će doneti konkretne i korisne rezultate, tvrdi dr Piter Lik sa Oksfordskog kvantnog instituta.

Spremnost za budućnost

Kako bi predupredili bezbednosne izazove koje donosi kvantna tehnologija, stručnjaci širom sveta već godinama rade na standardima za postkvantno šifrovanje. Google sarađuje sa velikim kompanijama, akademicima i startapima kako bi unapredio oblasti fizike, hemije i materijalnih nauka, koje su ključne za dalji razvoj kvantnog računarstva.

Ova tehnologija obećava ubrzanje inovacija i otvaranje novih vrata u nauci i industriji, ali istovremeno postavlja ozbiljna pitanja o etici i bezbednosti u digitalnom dobu.

(Telegraf.rs)