Haker osvetnik: Ovaj Jutjuber iz senke lovi prevarante, upada im u sisteme, pa ih gleda preko kamera

Vreme čitanja: oko 2 min.

Džim Brauning, softverski inženjer iz Severne Irske, postao je heroj interneta zbog svoje misije da razotkriva i uništava prevare koje potiču iz lažnih kol-centara u Indiji.

Poznat kao "Haker osvetnik" na YouTube-u, Brauning koristi svoje veštine iz oblasti sajber bezbednosti kako bi prevarante nadmudrio, često preuzimajući kontrolu nad njihovim računarima i kamerama, prateći svaki njihov potez.

On koristi lažne identitete i virtualne telefone, koje brzo menja, kako bi se zaštitio od odmazde prevaranata.

Kako Džim Brauning upada u prevarantske kol-centre

Brauning je specijalista za tzv. scam baiting, tehniku u kojoj prevaranti misle da su oni ti koji kontrolišu situaciju, dok u stvarnosti Brauning preuzima kontrolu nad njihovim sistemima. Jedan od njegovih najpoznatijih trikova je korišćenje socijalnog inženjeringa i softverskih alata za udaljeni pristup, kojima ulazi u računare prevaranata i čak nadgleda njihove aktivnosti preko CCTV kamera.

Njegovi videi pokazuju na koji način kol-centri funkcionišu, uključujući i način na koji šefovi kontrolišu svoje zaposlene, oduzimajući im mobilne telefone i nadzirući ih putem kamera. U jednom od videa, Brauning je otkrio kol-centar u Kolkati, gde je uspeo da snimi prevarante kako koriste lažne priče da izvlače novac od žrtava širom sveta. Njegove snimke je često prosleđivao policiji, a neki od tih centara su zatvoreni zahvaljujući njegovom radu.

Moralna dilema i rizici

Iako je Brauning postao poznat po svojim napadima na prevarante, on sam tvrdi da nije heroj. Njegov rad je postao daleko više od hobija—on veruje da je njegova dužnost da stane na put ovim kriminalnim aktivnostima. Tokom godina, suočavao se sa pretnjama, ali je uvek bio veoma oprezan.

Korišćenje VPN-a, virtuelnih telefona i lažnih računara mu omogućava da sakrije svoj pravi identitet. Uprkos opasnosti, Brauning nastavlja svoju borbu, što je dokumentovano i u BBC-ovim emisijama i u njegovim viralnim YouTube serijama.

Ono što Brauning najviše ističe jeste da ove prevare nemaju milosti—prevaranti nemilosrdno ciljaju ranjive žrtve, uključujući starije osobe i one sa zdravstvenim problemima. Smeju se na štetu žrtava i bez griže savesti otimaju sav njihov novac. Upravo to je motivisalo Džima da nastavi sa ovim radom, uprkos rizicima.

Brauningova borba je značajno uticala na borbu protiv prevara, ali on upozorava da je globalna reakcija na ovaj problem i dalje nedovoljna. Iako je pomogao u zatvaranju pojedinih centara, najveći deo industrije prevara ostaje netaknut, zarađujući milione dolara godišnje.

(Telegraf.rs)