Japanska vlada konačno prihvatila da više nisu 90-te, prestaje da zahteva flopi diskove
Opiranje promeni i nastavak korišćenja zastarelih tehnologija ne samo da predstavlja logističke probleme već i odražava širu kulturu opreza prema digitalnoj evoluciji
U doba brzog tehnološkog napretka, vest da Japan, zemlja poznata po svojim inovacijama u oblasti tehnologije, i dalje koristi flopi diskete i CD-ROMove za administrativne procedure deluje gotovo neverovatno. Ovaj fenomen ne samo da izaziva iznenađenje već i podseća na činjenicu da, uprkos globalnom pomaku ka digitalizaciji, neke institucije i dalje ostaju ukorenjene u tehnološkoj prošlosti.
Objava japanske vlade o eliminaciji obaveze korišćenja flopi disketa i CD-ROMova za podnošenje dokumenata signalizira značajnu promenu, ali isto tako izaziva pitanja o tome zašto je ovakva praksa opstala sve do sada. Ministar za digitalnu transformaciju, Taro Kono, svojim "ratom protiv flopi disketa" pokrenuo je inicijativu koja ne samo da teži modernizaciji vlade već i podstiče na razmišljanje o otporu prema promenama i brzini adaptacije na nove tehnologije.
Činjenica da je oko 1.900 vladinih procedura i dalje zahtevalo korišćenje zastarelih formata za predaju dokumenata do sada pokazuje dubinu izazova sa kojima se digitalna transformacija suočava.
U svetu gde jedna fotografija može da premaši kapacitet flopi diskete, opiranje promeni i nastavak korišćenja zastarelih tehnologija ne samo da predstavlja logističke probleme već i odražava širu kulturu opreza prema digitalnoj evoluciji.
Izmenama 34 uredbe, Japan pravi važan korak ka eliminaciji zastarelih tehnologija iz svojih administrativnih procesa, što bi trebalo da dovede do efikasnijih, pristupačnijih i sigurnijih vladinih usluga. Ovaj potez, iako kasni, simbolizuje priznavanje potrebe za prilagođavanjem savremenim tehnološkim standardima i podstiče na optimizam u pogledu budućih reformi.
Flopi diskete, koje su prvi put postale komercijalno dostupne 1971. godine zahvaljujući IBM-u, iako su bile popularne tokom osamdesetih i devedesetih godina prošlog veka, nisu uspele da se takmiče sa naprednijim oblicima skladištenja podataka kao što su CD-ROMovi, USB fleš drajvovi i drugi. Sony, poslednji proizvođač flopi disketa, prestao je sa njihovom proizvodnjom 2011. godine.
Iako su flopi diskete zastarele za današnje tehnološke potrebe, japanske institucije su ih redovno koristile, što je ponekad dovodilo do komplikacija. Na primer, 2021. godine prijavljeno je da je tokijska policija izgubila dva flopi diska sa informacijama o 38 kandidata za javne stambene jedinice.
Japansko Ministarstvo ekonomije, trgovine i industrije (METI) svojim primerom možda postavlja novi standard za druge sektore i vlade širom sveta koji se još uvek oslanjaju na zastarelu tehnologiju. Ovaj događaj ne samo da naglašava Japanovu spremnost da napusti tehnološku prošlost već i služi kao podsetnik da u eri digitalne revolucije nijedna institucija nije izuzeta od potrebe za evolucijom.
(Telegraf.rs)