Sve što treba da znate o Maskovom Neuralinku i moždanom čipu: "Omogućava korišćenje uređaja mislima"
"Telepathy omogućava kontrolu nad vašim telefonom ili računarom, a preko njih i gotovo bilo kojim uređajem, samo mislima", tvrdi Mask
Neuralink, kompanija Ilona Maska, nedavno je izvela prvu implantaciju svog čipa u ljudski mozak, označavajući značajan trenutak u razvoju mozak-računar interfejsa.
Ovaj korak predstavlja važan napredak u težnji da se osobama sa težim povredama ili drugim bolestima omogući kontrola uređaja mislima.
Šta je Neuralink?
Osnovan 2017. godine od strane Ilona Maska, Neuralink razvija tehnologiju koja bi omogućila direktnu komunikaciju između ljudskog mozga i računara. Cilj je pomoći ljudima sa neurološkim povredama ili drugim bolestima da upravljaju uređajima koristeći samo svoje misli, zahvaljujući implantaciji elektroda u mozak.
Neuralinkova tehnologija nije prva svoje vrste; bazira se na decenijama istraživanja i razvoja u oblasti neurotehnologije. Međutim, ono što Neuralink čini posebnim je broj elektroda i sposobnost ciljanja pojedinačnih neurona za precizniju interpretaciju misli.
Američka Uprava za hranu i lekove (FDA) odobrila je klinička ispitivanja Neuralinka na ljudima u maju prošle godine, nakon serije implantacija na različitim životinjama. Neuralink je izazvao kontroverze zbog svojih hirurških intervencija na životinjama, naročito primatima, što je naišlo na kritike od strane grupa za zaštitu prava životinja.
Kako Telepathy funkcioniše?
Neuralinkov uređaj, nazvan Telepathy, dizajniran je da se hirurški implantira unutar lobanje. Čip sadrži više od 1000 mikroskopskih elektroda koje se povezuju sa neuronima u mozgu. Ove elektrode su ključne za čitanje električnih signala iz mozga i njihovo pretvaranje u podatke koji se mogu interpretirati.
Uređaj koristi naprednu bežičnu tehnologiju za komunikaciju sa spoljnim uređajem, poput pametnog telefona ili računara, preko posebno razvijene aplikacije. Kroz ovu aplikaciju, signali koje mozak generiše mogu se prevesti u specifične komande, omogućavajući korisnicima da upravljaju digitalnim uređajima bez fizičke interakcije.
Implantacija se izvodi uz pomoć visoko specijalizovanog hirurškog robota, razvijenog specifično za ovu namenu, kako bi se osigurala preciznost i minimalizovali rizici tokom procedure.
"Telepathy omogućava kontrolu nad vašim telefonom ili računarom, a preko njih i gotovo bilo kojim uređajem, mislima", tvrdi Mask. "Prvi korisnici će biti oni koji su izgubili upotrebu svojih udova. Zamislite da je Stiven Hoking mogao da komunicira brže od brzog daktilografa ili aukcionara. To je cilj."
Ciljevi i buduće primene
Primarni cilj Telepathy uređaja je da omogući osobama sa ozbiljnim motoričkim oštećenjima, kao što su paraliza ili neurološke povrede, da komuniciraju i upravljaju tehnologijom mislima. Na primer, omogućavanje paralizovanom pacijentu da piše poruke, surfuje internetom mislima.
Međutim, Maskove ambicije sežu dalje, uključujući potencijalnu pomoć osobama sa oštećenjem sluha i vida, pa čak i spajanje ljudske inteligencije sa veštačkom.
Ova prva proba služi za testiranje i usavršavanje dizajna uređaja. Studija obuhvata manji broj pacijenata i može trajati do godinu dana, nakon čega slede dalje faze ispitivanja pre eventualne komercijalizacije, koja bi mogla uslediti za pet do deset godina.
Implantacija Neuralink čipa u ljudski mozak postavlja temelje za nove mogućnosti u medicini i tehnologiji, ali isto tako otvara pitanja o dugoročnim implikacijama, bezbednosti i etičkim dilemama koje će biti predmet pažljivog razmatranja u godinama koje dolaze.
(Telegraf.rs)