Nova zvaničnica NASA-e položila zakletvu na knjizi "Plava tačka u beskraju" Karla Sagana umesto na Bibliji

Vreme čitanja: oko 2 min.

Dr Makenzi Listrup odabrala je kultnu knjigu, koja je inspirisana fotografijom Zemlje iz svemira iz 1990. godine

Kada je dr Makenzi Listrup prošle nedelje položila zakletvu kao nova direktorka NASA-inog Centra za svemirske letove Godard, nije položila zakletvu na Bibliji ili Ustavu SAD, već na knjizi koju poštuju svemirski entuzijasti svuda: "Plava tačka u beskraju" Karla Sagana.

Knjiga, objavljena 1994. godine, nazvana je po ikoničkoj slici Zemlje koju je snimila sonda Voyager I, koja prikazuje našu planetu kao malu tačku okruženu prazninom svemira.

Ta fotografija je inspirisala astronoma Karla Sagana da napiše: "Pogledajte ponovo tu tačku. To je ovde. To je dom. To smo mi."

Foto: Shutterstock.com

Za mnoge, knjiga služi kao podsetnik na mesto čovečanstva u univerzumu i potrebu da se sačuva naša matična planeta, što je čini praktično svetim pismom za novoimenovanog direktora NASA-e.

U četvrtak, kada je Listrup odabrala da stavi svoju levu ruku na kopiju Saganove knjige dok je polagala zakletvu administratoru NASA-e Bill Nelson, fotograf je uhvatio trenutak, a NASA je na društvenim mrežama podelila sliku.

Većina američkih političara i zvaničnika uglavnom koristi Bibliju kada polažu zakletvu, ali tokom godina mnogi službenici su "improvizovali" dok su polagali zakletvu.

Sagan je izuzetno poštovana figura u zajednici svemirskih nauka zbog svog pionirskog doprinosa istraživanju svemira.

"Kao i kod mnogih astronoma i svemirskih naučnika, moja strast je počela gledanjem "Kosmosa" Karla Sagana na javnoj televiziji kao dete", rekla je Listrup.

"Sagan je radio veoma naporno da bi nauku učinio dostupnom i smislenom svima, a "Plava tačka u beskraju" naglašava važnost istraživanja našeg univerzuma i razumevanja naše matične planete."

Listrup će biti prva žena direktor centra za svemirske letove Godard, koji uključuje primarni kampus u Grinbeltu, Merilend, kao i Volops Flight Facility u Virdžiniji, Nezavisnu kancelariju za verifikaciju i validaciju Ketrin Džonson u Zapadnoj Virdžiniji, Godard institut za Svemirske studije u Njujorku, kompleks Vajt Sands u Novom Meksiku i Kolumbija naučni centar za balone u Teksasu.

Godard je dom najveće koncentracije naučnika, inženjera i tehnologa u zemlji posvećenih nauci o Zemlji i svemiru, navodi NASA.

(Telegraf.rs)