Softverski kvar primorao je Džejms Veb svemirski teleskop da radi u "safe modu"
Opservatorija vredna 10 milijardi dolara nije napravila mnogo fotografija u decembru, zbog sada rešenog problema sa softverom
Instrumenti Džejms Veb svemirskog teleskopa su povremeno bili u "safe modu" od 7. decembra, ali su naučne operacije nastavljene krajem prošle nedelje, saopštila je nedavno NASA.
Veb je bio u "safe modu" – tokom kojeg su svi sistemi opservatorije koji nisu neophodni bili isključeni, što znači da nije bilo naučnih operacija – više puta u poslednje dve nedelje, navodi se u saopštenju. Iako NASA kaže da je problem rešen i da su "opservatorija i instrumenti u dobrom stanju", agencija takođe nije prijavila problem odmah.
NASA kaže da je "do softverske greške došlo u sistemu za kontrolu položaja", aparatu koji opservatoriji govori u kom pravcu da gleda. Na sreću, Veb sada ponovo radi kako treba.
Veb je prošle nedelje objavio kosmički ekvivalent praznične čestitke: sliku spiralne galaksije NGC 7469. Galaksija je udaljena 220 miliona svetlosnih godina i izgleda izrazito spokojno u Vebovim očima.
Oštri difrakcijski šiljci šire se iz galaktičkog centra, gde se nalazi supermasivna crna rupa.
Osim što je video poznate objekte na nove načine, Veb je snimio svetlost iz najranijih uglova univerzuma, svetlost koja je bila suviše slaba da bi je videle starije opservatorije, prenosi Gizmodo.
Jedan od Vebovih osnovnih naučnih ciljeva je da pregleda drevne izvore svetlosti - najranije zvezde i galaksije - da bi razumeli kako su ti objekti nastali i evoluirali.
Drugim rečima, bilo bi zaista lepo kada bi Veb mogao da izbegne "safe mode", zarad nauke. Ali bolje biti siguran, nego zažaliti, a sada kako Džejms Veb ponovo radi, nadamo se da će tako i ostati.
(Telegraf.rs)