NASA je primetila najveću kometu ikada — ledena kugla od 500 triliona tona se uputila ka nama
Ima li razloga za brigu?
Najveću ikada zabeleženu kometu primetio je svemirski teleskop Habl, saopštila je NASA u utorak — i zaista je ogromna.
Smatra se da jezgro komete - ledeni objekat u srcu komete koji ne uključuje njen rep - ima 80 milja u prečniku i može težiti oko 500 triliona tona.
Ledeni gigant se zove C/2014 UN271 ili kometa Bernardineli-Bernštajn. Otkrili su ga 2010. astronomi Pedro Bernardineli i Geri Bernštajn.
Međutim, tek sada su naučnici uspeli da utvrde njenu tačnu veličinu. To je delimično zato što je kometa udaljena oko 2 milijarde milja - dalje od planete Urana. Delimično je to i zato što su komete okružene omotačem gasa i prašine koji formiraju svoje karakteristične repove i pokrivaju njihov centar.
Kombinovanjem kompjuterskih modela sa Hablovim zapažanjima, astronomi predvođeni Man-To Huijem sa Univerziteta nauke i tehnologije u Makau uspeli su da odvoje jezgro komete od njenog omotača i otkriju veličinu njenog glavnog tela.
"Ogromna je i crnja je od uglja", rekao je Dejvid Dževit, koautor studije koja opisuje nalaz, u saopštenju za štampu NASA-e.
"Uvek smo sumnjali da ova kometa mora biti velika jer je tako svetla na tako velikoj udaljenosti. Sada potvrđujemo da jeste."
C/2014 UN271 polako ide ka Suncu i ide ka našoj zvezdi već više od milion godina, ali neće predstavljati nikakvu opasnost za Zemlju.
U stvari, predviđa se da će biti udaljena od Zemlje koliko je Saturn udaljen i da će se 2031. godine pojaviti.
S obzirom na njenu veličinu, to je možda dovoljno blizu.
Jednog dana, kometa će ponovo početi da se udaljava od Sunca i neće započeti svoje povratno putovanje sve dok ne bude udaljena oko pola svetlosne godine. Ukupno, njena orbita oko Sunca trajaće 3 miliona godina.
Ko zna, ako nam se posreći, možda ćemo je i mi sa Zemlje videti te 2031. godine.
(Telegraf.rs)