Svemirski teleskop Habl otkrio je nešto bez presedana

Upoznajte Earendel, najudaljeniju zvezdu ikada otkrivenu

Najudaljenija zvezda — ili možda par zvezda — koju su astronomi ikada videli upravo je otkrivena zahvaljujući teleskopu Habl i masivnom jatu galaksija.

Daleko od Zemlje, univerzum se savija oko ogromne mase galaktičkog jata, stvarajući gravitaciono sočivo u prostor-vremenu, slično zakrivljenom sočivu u lupi.

Tako je Habl otkrio nešto malo i skriveno: zvezdani sistem iz ranog univerzuma.

Daleki zvezdani sistem nosi zvanično ime WHL0137-LS, ali su ga astronomi koji su ga pronašli nazvali “Earendel” od staroengleske reči koja znači “jutarnja zvezda” ili “svetlost koja se diže”.

Earendel sistem kakav danas vidimo sijao je u periodu samo 900 miliona godina od Velikog praska, prema autorima novog rada u časopisu Nature koji opisuje otkriće.

Čak i po standardima drevnih zvezda, Earendel se izdvaja: astronomi su posmatrali prethodnog rekordera, po nadimku Ikar, starog 9,4 milijarde godina — 3,4 milijarde godina mlađeg od ovog novog rekordera.

Čak i najstarije poznate supernove, obično najsjajniji i najlakše uočljivi pojedinačni objekti u ogromnom prostoru vremena, mlađe su od Earendela.

Svetlost ove zvezde putovala je 12,9 milijardi godina do Zemlje.

(Telegraf.rs)