Paraplegičari ponovo hodaju, plivaju i voze bicikl zahvaljujući revolucionarnom implantatu

AI softver reaktivira neurone preko pejsmejkera ​​umetnutog u abdomen osobe

Foto: Shutterstock

Trojica paraplegičara ponovo mogu da hodaju, plivaju, pa čak i voze bicikle po prvi nakon nakon nekoliko godina - sve to zahvaljujući revolucionarnom implantatu u kičmenoj moždini.

Jedan od njih je prva osoba na svetu koja je mogla slobodno da hoda uprkos potpunom presečenju kičmene moždine, dok je drugi paralizovani pacijent uspeo da postane otac uz pomoć ove tehnologije.

Uređaj, koji funkcioniše tako što stimuliše region kičmene moždine koji aktivira mišiće trupa i nogu, bio je toliko efikasan da su svi pacijenti mogli da stoje i hodaju samo jedan dan nakon što je aktiviran, rekli su istraživači.

Kontroliše ga softver veštačke inteligencije (AI) koji reaktivira neurone preko pejsmejkera ​​umetnutog u abdomen osobe.

Jedan od trojice je 29-godišnji Mišel Rokati, koji se nalazio u invalidskim kolicima više od četiri godine nakon saobraćajne nesreće. Kičmena moždina mu je potpuno prekinuta i nije imao nikakav osećaj u nogama. Ovaj uređaj pomogao mu je da prohoda, prenosi Daily Mail.

“Prvih nekoliko koraka bilo je neverovatno - ostvaranje sna”, rekao je Rokati.

Kako funkcioniše?

Meke elektrode se postavljaju ispod pršljenova pacijenta, direktno na kičmenu moždinu. Oni se kontrolišu pomoću AI softvera koji reaktivira neurone preko pejsmejkera ​​umetnutog u abdomen osobe. Uređaj se aktivira sa dva mala daljinska upravljača, koji se postavljaju na šetač pacijenta i bežično povezuju sa tabletom, koji zauzvrat prosleđuje signale pejsmejkeru. Kada se pritisnu dugmad, to omogućava pacijentu da hoda.

Istraživači ističu da njihov uređaj nije lek za povredu kičme i da je tehnologija još uvek previše komplikovana da bi se koristila u svakodnevnom životu.

Ali bez obzira na to, dosadašnji razvoj je zaista neverovatan.

Video: Jedinstveno utočište za studente sa invaliditetom: Dom Mika Mitrović razbija predrasude

(Telegraf.rs)