Amerikanci zaplenili 3,6 milijardi dolara u bitkoinu i uhapsili bračni par zbog "pranja kriptovalute"
Par je “prao” kriptovalutu ukradenu još 2016. godine, kada su hakeri hakovali jednu od najvećih kripto berzi, hongkongški Bitfinex.
Američko Ministarstvo pravde (DOJ) saopštilo je u utorak da je zaplenilo više od 3,6 milijardi dolara ukradenog bitkoina i uhapsilo bračni par optužen za “pranje” kriptovalute koju su hakeri ukrali pre šest godina.
Par, Ilja Lihtenštajn, 34, i Heder Morgan, 31, optuženi su za zaveru za pranje 119.754 bitkoina, koji je ukraden još 2016. godine, kada su hakeri hakovali jednu od najvećih kriptoberzi, hongkongški Bitfinex.
Na društvenim medijima su se promovisali kao preduzetnici sa dubokim znanjem o tehnologiji i ljubavlju prema putovanjima. Još uvek nije jasno da li je par učestvovao u hakovanju ili su samo unajmljeni da operu kriptovalutu.
Otprilike 25.000 ukradenih bitkoina u poslednjih pet godina prebačeno je iz Lihtenštajnovog novčanika putem dugotrajnog i komplikovanog procesa pranja koji se završio tako što su neka od ukradenih sredstava deponovana na finansijske račune koje kontrolišu Lihtenštajn i Morgan.
Ostatak ukradenih sredstava, više od 94.000 bitkoina, ostao je u novčaniku koji se koristi za primanje i skladištenje nezakonite zarade od hakovanja.
Vrednost valute u trenutku njene zaplene prošle nedelje čini je najvećom finansijskom zaplenom ovog odeljenja ikada, rekli su zvaničnici.
Nakon haka 2016. godine, vrednost bitkoina pala je za nekih 20 odsto. U to vreme, vrednost ukradenog bitkoina bila je procenjena na oko 70 miliona dolara, rekli su zvaničnici.
Hapšenja u utorak “pokazuju da kriptovalute nisu sigurno utočište za kriminalce”, rekla je Lisa O’Monako, zamenica državnog tužioca u saopštenju.
“U uzaludnom nastojanju da zadrže digitalnu anonimnost, optuženi su prali ukradena sredstva kroz lavirint transakcija kriptovalutama”.
Hakovanje kriptoberzi i drugih platfomi nije neuobičajeno. Prema kompaniji, Chainalisys, rekordnih 14 milijardi dolara u kriptovalutama je ukradeno tokom prošle godine, uglavnom preko platformi za decentralizovane finansije (DeFi).
Međutim, očigledni uspeh DOJ-a u vraćanju hakovane kriptovalute može biti glas poverenja u digitalnu imovinu za institucionalne investitore, tvrde neki.
(Telegraf.rs)