Džejms Veb teleskop je uspešno lansiran: Sada dolazi teži deo

Posle mnogo godina odlaganja, najambicioznija opservatorija ikada izgrađena je konačno napustila Zemlju. Sada se suočava sa nizom izazova u svemiru.

Foto: Profimedia/UPI / Alamy

Pripreme za lansiranje teleskopa pratilo je mnogo nervoze, pošto je reč o potencijalno jednom od najznačajnijih projekata u istoriji istraživanja Svemira, ulozi su bili ogromni, ali olakšanje još veće.

Najambiciozniji svemirski teleskop u istoriji poleteo je uspešno sa lansirne rampe u Francuskoj Gvajani, a članovi kontrole misije na Naučnom institutu za svemirski teleskop u Baltimoru urlali su ushićeno.

Mnogi koji su gledali direktran prenosi subotnjeg lansiranja i kod nas na Telegrafu, sasvim sigurno su držali dah tokom odbrojavanja. Raketa Arijana 5 obavila je svoj posao i poslala Džejms Veb teleskop u Svemir kako bi započeo svoju uzbudljivu višegodišnju misiju.

Ali za Vebov tim - koji se sastoji od osoblja iz NASA-e, Evropske svemirske agencije i Kanadske svemirske agencije - napetost neće nestati sve dok se teleskop potpuno ne “raspakuje” kako bi mogao da počne svoj rad na istraživanju univerzuma. A to raspakivanje je daleko od jednostavnog.

Ogromna veličina teleskopa značila je da je mnoštvo njegovih komponenti moralo da bude spakovano u kompaktan oblik, kako bi mogao da stane u raketu.

Tokom narednih nedelja, dok teleskop putuje kroz svemir do svoje destinacije, svaka od ovih komponenti će se automatski aktivirati kroz veoma složen niz manevara.

A ako bilo koji od ovih manevara pođe po zlu, to bi moglo značiti kraj projekta vrednog 10 milijardi dolara.

Dobra vest je da su početne faze išle po planu. One uključuju niz solarnih panela, koji su bili uspešno raspakovani i pušteni u rad oko 30 minuta nakon lansiranja, ali i raspakivanje određenih antena koje su počele da rade 26. decembra.

Međutim, u utorak, 28. decembra, počinje jedna od najizazovnijih faza ovog raspakivanja. Uključuje ogroman štitnik od sunca, koji je navodno veličine teniskog terena i koji zahteva niz motora da ga gurnu u poziciju. Biće potrebno pet dana da se ovaj štitnik od sunca u potpunosti otvori.

Pod pretpostavkom da se štitnik od sunca uspešno otvori, Veb će tada biti u poziciji da postavi sekundarno ogledalo i još neke instrumente početkom januara.

Trinaest dana nakon lansiranja dolazi još jedna faza koja će verovatno značiti nekoliko besanih noći za tim naučnika - postavljanje zlatnog ogledala širokog oko 6 i po metara koje je centralno za misiju teleskopa.

Uspešan završetak ove faze označiće potpuno raspakivanje teleskopa.

Veb će zatim provesti još nekoliko nedelja putujući do svog odredišta poznatog kao L2, ili Zemlja-Sunce Lagranž poziciju 2, gravitaciono stabilnu tačku u Svemiru koja je udaljena od Zemlje nekih milion i po kilometara.

A onda zabava počinje.

Za više detalja o različitim fazama, pogledajte NASA-in specijalni sajt za misiju svemirskog teleskopa Džejms Veb.

(Telegraf.rs)