VESELIN JEVROSIMOVIĆ: Bolje od hiljadu reči
Tačno je da su amateri, kroz priliku da snimaju u svakom momentu i na svakom mestu, postali značajno veštiji, ali daleko od toga da su na profesionalnom nivou.
Pisao sam već o tome da je poboljšanje fotografskih i videografskih mogućnosti modernih pametnih telefona postao jedan od najvažnijih zadataka gotovo svih proizvođača.
Pored toga što je ovo oblast u kojoj je napredak neophodan i moguć, važna je i činjenica da kreiranje foto i video sadržaja za društvene mreže - poput Instagrama, Facebooka ili YouTubea -postaje hobi i interesovanje velikog broja ljudi širom sveta.
Koliko je na ovom polju postignuto možemo videti na pomenutim društvenim mrežama, ali i kroz pohvale prijatelja i poznanika na račun snimaka telefonom koji su „bolji od profesionalnih“. Tačno je da su amateri, kroz priliku da snimaju u svakom mementu i na svakom mestu, postali značajno veštiji, ali daleko od toga da su na profesionalnom nivou.
Ono što njihove radove čini boljima, su ugrađeni mehanizmi takozvane „računske fotografije“ (eng. computational photography), odnosno veštačke inteligencije. Ova moderna softverska rešenja koriste procesorsku snagu poslednjih generacija telefona da unaprede snimke, odnosno isprave greške neiskusnih korisnika i nedostatke malih senzora i limitirane optike mobilnih kamera.
Njihova „inteligentnost“ se ogleda u tome što su sposobni da analiziraju konkretnu scenu i donose zaključke o primeni posebnih efekata i matematičkih operacija na pojedine delove snimka. Na primer, ako softver prepozna da se radi o portretu, automatski će zamutiti pozadinu kako bi lik fotografisane osobe došao do izražaja, podesiti kolorit i intenzitet boja, očistiti i izgladiti nepravilnosti na licu itd.
Ako osvetljenje okoline nije dovoljno, program će automatski „okinuti“ nekoliko snimaka za redom i uklopiti ih u jedan kako bi slika bila što kvalitetnija i bez šuma. Ovakvih mehanizama je mnogo, a stručnjaci se trude da smisle nove metode i načine na koje računarska tehnika može da unapredi fotografsku.
Da li ovo o čemu sam govorio znači da će profesionalni foto-aparati nestati kao uređaji? Naravno da ne. Bez obzira na napredak, telefoni nikada neće moći da dostignu kvalitet snimka neophodan za štampu i prikaz na velikim ekranima.
Ono što će se desiti, i to veoma brzo, je da će moćne hardverske komponente i napredna softverska rešenja iz domena veštačke inteligencije naći svoje mesto i u namenskim foto i video kamerama. Cilj je, naravno, da to bude urađeno tako da ne remeti kreativni proces profesionalaca i entuzijasta.
(Telegraf.rs/Informer)