Robot je jednom rukom uspeo da reši Rubikovu kocku za 4 minuta - evo zašto je to neverovatno važno

U pitanju je podvig koji može da nas uvede u novu eru robotike

Printskrin: YouTube/OpenAI

Prošle nedelje, na trećem spratu male zgrade u San Francisku žena je uzela Rubikovu kocku i stavila je na dlan robotske šake.

Šaka je počela da se pomera i pomera ivice kocke sa četiri dugačka prsta.

Svaki pokret je bio mali, spor i nemiran.

Ali boje su uskoro počele da se poklapaju.

Četiri minuta kasnije sve su bile poravnane, a onda je usledilo klicanje istraživača koji su posmatrali ceo događaj.

Ovaj nesvakidašnji podvig delo je OpenAI stručnjaka koji su proveli nekoliko meseci trenirajući robotsku šaku za ovaj zadatak.

Iako ceo ovaj događaj može da se okarakteriše kao marketinški, u pitanju je ujedno i veliki korak za robotiku.

Mnogi istraživači veruju da je ono što je postignuto zapravo indikacija da je moguće istrenirati mašine da obavljaju znatno kompleksnije zadatke i da bi oni mogli potpuno pouzdano da sortiraju pakete u skladištu i donose sopstvene odluke.

- Sklapanje Rubikove koccke nije veoma korisno, ali pokazuje koliko daleko može da odemo sa ovim tehnikama. Ovo je samo prvi korak na putu ka tome da imamo robote koji mogu da izađu na kraj sa širokim spektrom zadataka, izjavio je Piter Velinder, jedan od istraživača koji su radili na projektu.

Uprkos ovome, veoma je važno razlikovati "sjaj" demonstracije od tehnološkog progresa koji je upravo postignut.

Ma koliko oov izgledalo impresivno, tehnologija ima svoja ograničenja.

Uprkos tome što robotska ruka može da složi Rubikovu kocku za 4 minuta, kocka je iz nje ispadala 8 od 10 puta, izjavili su istraživači.

Robot koji može da složi Rubikovu kocku nije ništa novo, ali pravljenje uređaja koji funkcionišu kao ljudska šaka je mukotrpan proces tokom kog su inženjeri proveli mesece postavljajući pravila koja će definisati svaki pokret.

Foto: Shutterstock

A ovaj OpenAI projekat bio je veliko dostignuće jer istraživači nisu programirali svaki potez u robotsku šaku. To bi najverovatnije trajalo decenijama, ako ne i vekovima, s obzirom na kompleksnost mehaničke šake sa palcem i četiri prsta.

Stručnjaci su umesto toga napravili kompjuterski sistem koji je u najvećoj meri sam naučio kao da obavi zadatak.

- Ono što je uzbudljivo jeste činjenica da sistem uči. On ne pamti način na koji se nešto rešava, već uči, izjavio je Džef Klun, profesor robotike sa Vajoming univerziteta.

Sve je počelo simulacijom šake i kocke. Unutar te simulacije šaka je učila kako da reši zagonetku kroz ekstremni proces pokušaja i grešaka. Veštačka inteligencija je provela ekvivalent od 10.000 godina u procesu okretanja ivica Rubikove kocke završavajući zadatak iznova i iznova.

Pritom, istraživači su tokom celog procesa menjali simulaciju na razne načine kako bi šaka naučila da izlazi kraj sa neočekivanim situacijama.

Kada je ova tehnika kompjuterskog učenja prebačena na fizičku ruku, ona je mogla da sama reši zagonetku.

Zahvaljujući brojnim scenarijima i otežavajućim okolnostima, ruka je čak mogla da zadatak reši sa dva vezana prsta.

Mnogi stručnjaci ver8uju da će ovakav sistem robotskog učenja pomoći da roboti savladaju zadatke koje danas ne mogu da obavljaju i izađu na kraj sa nasumičnošću sveta u kom živimo.

(Telegraf.rs)